Zdjęcie odpoczywającej kobiety

Jak oczyścić powietrze w domu i dlaczego jest to tak ważne?

Czy wiesz, że jesienią i zimą spędzamy w pomieszczeniach nawet 90 proc. czasu? Niesie to ze sobą pewne konsekwencje.  Okazuje się, że powietrze w naszych domach i mieszkaniach może być znacznie bardziej zanieczyszczone niż to na dworze. Naturalnie nasuwa się więc pytanie: jak oczyścić powietrze w domu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Co tak naprawdę zanieczyszcza powietrze w pomieszczeniach?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że to, czym oddychamy we własnych domach i mieszkaniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jak to? Przecież pieczołowicie dbamy o czystość, regularnie sprzątamy, jesienią i zimą szczelnie zamykamy okna, aby nie dopuścić do kontaktu ze smogiem. Okazuje się, że to nie wystarczy.

Podstawowym czynnikiem zanieczyszczającym powietrze w zamkniętych pomieszczeniach są wszelkiego rodzaju alergeny, na czele z alergenami roztoczy kurzu domowego bytującymi m.in. na tkaninach, materacach, tapicerowanych meblach czy pluszowych zabawkach. To one wywołują tzw. alergię na kurz, czyli reakcję alergiczną objawiającą się katarem, kichaniem, chrypką, dusznością czy łzawieniem oczu, zwłaszcza tuż po przebudzeniu.

Wbrew pozorom cząsteczki smogu nie są podstawowym czynnikiem obniżającym jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach (szacuje się, że do wnętrza przenika jedynie około 25 proc. powietrza z zewnątrz). Znacznie większym zagrożeniem jest to, czego używamy do sprzątania. Mamy na myśli wszelkie środki chemiczne, czy to w płynie, czy w aerozolu.

Powietrze w naszych domach zanieczyszczają również kosmetyki – dezodoranty, lakiery do włosów, żele czy perfumy. Zawierają one związki chemiczne, które mogą osiadać np. na meblach i unosić się wraz z ruchem powietrza.

Jednym z najważniejszych źródeł zanieczyszczenia powietrza w zamkniętych pomieszczeniach są suszące się ubrania. Co prawda po praniu są one idealnie czyste, jednak nie zapominajmy, że pranie rozwieszone na suszarce czy tym bardziej kaloryferze znacząco podnosi wilgotność powietrza (nawet o 30 proc.).

Efekt? W pomieszczeniu tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych, które są szczególnie groźne dla alergików i astmatyków (jak wynika z badań Asthma UK, u aż 42 proc. osób z astmą kontakt z grzybami pleśniowymi zaostrza objawy choroby).

Kolejnym czynnikiem pogarszającym jakość powietrza w domu jest kominek, a dokładnie wydobywający się z niego dym. Wkład kominkowy nigdy nie jest idealnie szczelny. Przyjemny zapach palonego drewna i widok języków ognia ma swoją cenę: jest nią wdychanie bardzo szkodliwego dymu drzewnego, który zawiera wiele szkodliwych i potencjalnie rakotwórczych związków, w tym tlenek siarki, tlenek azotu czy formaldehyd.

Oczywiście nie możemy zapominać również o prozaicznych źródłach zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, czyli o dymie papierosowym, brudzie przynoszonym na butach i ubraniach, alergenach odzwierzęcych (wywołujących alergię wziewną) czy zwykłym kurzu, który tworzy się w szczególnie dużych ilościach w sezonie grzewczym.

Kto powinien zwracać szczególną uwagę na dobrą jakość powietrza w domu?

Zanieczyszczone powietrze w domu czy mieszkaniu nie tylko obniża nasz komfort (nieprzyjemne zapachy, wrażenie zaduchu), ale przede wszystkim może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Jest to realny problem zwłaszcza w przypadku:

  • dzieci,
  • alergików,
  • astmatyków,
  • osób mających przewlekłą chorobę układu oddechowego, na przykład Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc,
  • osób starszych.

Najlepsze sposoby na oczyszczenie powietrza w domu

Wiedząc już, jak dużym zagrożeniem może być zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach, z pewnością masz silną motywację do tego, aby chronić siebie i swoją rodzinę. Na szczęście oczyszczenie powietrza w domu wcale nie wymaga wiele zachodu i dużych inwestycji.

Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie zakup oczyszczacza powietrza. Takie urządzenie można kupić już za kilkaset złotych i uwierz, że warto – przekonasz się o tym już podczas pierwszego czyszczenia filtrów (wówczas poznasz prawdziwą skalę zanieczyszczenia powietrza w Twoim domu czy mieszkaniu.

Jeśli domownicy zdradzają ewidentne objawy tzw. alergii na kurz (kaszel, katar, duszność, łzawienie oczu, zwłaszcza po przebudzeniu – objawy mijają po wyjściu na dwór), to zainwestuj w skuteczny neutralizator alergenów kurzu domowego.

Rekomendowanym produktem jest Allergoff w sprayu, którym wystarczy spryskać powierzchnie, na których gromadzi się kurz: materac do spania, pluszowe zabawki, tapicerowane meble, dywan, wykładzinę i wszelkie tkaniny.

To warto wiedzieć

Allergoff w sprayu zapewnia nawet półroczną ochronę przed alergenami kurzu domowego.

Jak jeszcze można oczyścić powietrze w domu? Na pewno warto zacząć od podstaw, czyli:

  • sprawdzenia i ewentualnie udrożnienia wentylacji grawitacyjnej,
  • częstego wietrzenia pomieszczeń w dni bez smogu,
  • zakupu roślin naturalnie oczyszczających powietrze z toksyn,
  • regularnego odkurzania.

Inne skuteczne sposoby na czyste powietrze w domu znajdziesz w osobnym artykule poradnikowym na naszej stronie.

Powrót

wypróbuj również

Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja „travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Polecany w celu obniżenia poziomu stężenia alergenów obecnych w kurzu domowym. Zapobiega rozwojowi alergii i zaostrzeniu objawów uczulenia.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz