Grafika do posta

Alergia wziewna przyczyny i leczenie

Bagatelizowanie objawów wskazujących alergię może doprowadzić do rozwoju innych, poważniejszych chorób zagrażających zdrowiu np. astmy oskrzelowej. Wywołują ją czynniki środowiskowe i genetyczne. Środowiskowe to m.in. wirusy, alergeny, leki, pokarmy, warunki klimatyczne.  Rozwojowi astmy i nasileniu objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie, przyczyniają się w dużej mierze alergeny wziewne. Choroba objawia się dusznościami, kaszlem i trudnościami z oddychaniem. Główną przyczyną alergii wziewnej w Polsce, są nie jak się powszechnie uważa pyłki roślin, lecz roztocze kurzu domowego, które obok kota są najczęstszą przyczyną kłopotów zdrowotnych uczulonych osób.

Alergia wziewna – przyczyny

U 50% osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa główną przyczyną schorzenia  są roztocze kurzu domowego. Pajęczaki te występują powszechnie na całym świecie, a liczba osób uczulonych na ich alergeny ciągle wzrasta.

Innymi odpowiedzialnymi za rozwój alergii są alergeny roztoczy produktów przechowalnianych (spożywczych), owadów, alergeny zwierząt domowych, grzybów pleśiowych i pyłki roślin.

W przypadku roztoczy kurzu domowego największe znaczenie medyczne mają alergeny główne tych pajęczaków: Der p 1 – najczęściej uczulający alergen roztocza Dermatophagoides pteronyssinus i Der f 1 – alergen główny gatunku D. farinae. Źródłem substancji uczulających są drobiny odchodów roztoczy obecne we wdychanym powietrzu.

Natomiast alergeny zwierząt domowych obecne w kurzu domowym stanowią przyczynę alergii wziewnej u około 15-30% populacji osób uczulonych. Powszechnie spotykanym jest główny alergen kota Fel d 1 (białko uteroglobulina), który ma bardzo silne właściwości uczulające.

Ważne znaczenie medyczne mają także alergeny psa, np. Can f 1 i królika (Ory c 1), które stanowią składniki śliny, moczu i naskórka tych zwierząt.  Zagrożeniem dla zdrowia są także obecne w mieszkaniach grzyby (Candida). U osób wrażliwych alergeny grzybów pleśniowych mogą powodować kontaktowe reakcje alergiczne, infekcje lub stany zapalne górnych dróg oddechowych. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest Cladosporium hebrarum, który stanowi źródło alergenu głównego Cla h 1. Natomiast wysokie stężenie alergenów grzybów z rodzaju Alternaria może być przyczyną rozwoju astmy.

Alergia wziewna – leczenie

Przesłanką do wdrożenia diagnostyki w kierunki rozpoznania alergii oraz leczenia powinny być objawy takie jak przewlekły katar, łzawienie oczu, kaszel bez towarzyszącej podwyższonej temperatury. Jeśli wyżej wspomniane objawy nasilają się podczas przebywania poza domem, mogą wskazywać na alergię na pyłki, grzyby i pleśnie. Jeśli natomiast pojawiają się w nocy, dodatkowo ich większe nasilenie obserwujemy jesienią i zimą, może wskazywać to na alergię na roztocze kurzu domowego.

Diagnostyka i leczenie alergii wziewnej to proces żmudny i długotrwały. Ważnym uzupełnieniem terapii – zarówno polegającej na farmakoterapii oraz immunoterapii, jest redukcja poziomu alergenu w najbliższym otoczeniu pacjenta. Z pomocą, w przypadku alergii na roztocze kurzu przychodzi linia Allergoff – spray oraz Allergoff wash dodatek do prania w niskich temperaturach. Preparaty te w bezpieczny i skuteczny sposób eliminują alergeny główne roztoczy kurzy domowego, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Bagatelizowanie objawów zwiastujących alergię może doprowadzić do rozwoju innych, poważniejszych chorób zagrażających naszemu zdrowiu np. astmy oskrzelowej. Do jej powstania i nasilenia objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie, przyczyniają się między innymi alergeny wziewne. Duszności, kaszel, trudności z oddychaniem – jak sobie z nimi radzić, czy leki na alergię wystarczą?

Czym jest alergia wziewna?

Alergia wziewna wywołana jest niewidocznymi gołym okiem cząsteczkami, które żyją wokół nas i są wdychane wraz z powietrzem. Alergie wziewne spowodowane są najczęściej: pyłkami roślin wiatropylnych, roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierząt, zarodkami grzybów i pleśni. Normalnie układ immunologiczny w ogóle nie powinien zajmować się odpowiedzią na spotkanie z przykładowo wymienionymi cząsteczkami, niestety nie zawsze tak się dzieje i najprościej rzecz ujmując odporność zaczyna wariować i traktować substancje nieszkodliwe jako szkodliwe… organizm buntuje się i walczy z niewidocznym wrogiem – alergenem.

Tym sposobem alergikom zaczynają doskwierać niepokojące objawy, takie jak: łzawienie oczu, katar, napady duszności i kaszel. Jeśli objawy nie są bardzo uciążliwe, są epizodyczne, a postać alergii nie zmusza nas do ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu, to pomocna może być wizyta u lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie leki na alergię lub odwiedziny w aptece – część leków przeciwalergicznych dostępna jest bez recepty. Jeśli zdecydujemy się na doraźną pomoc z apteki, a mimo to po kilku dniach objawy nie ustępują i doskwierają coraz mocniej to znak, że polecony preparat na alergię nie jest tym odpowiednim – w tej sytuacji niewskazane jest eksperymentowanie z kolejnymi lekami przeciwhistaminowymi, a konsultacja z farmaceutą powinna zostać zamieniona na konsultację z alergologiem.

Nieleczona alergia wziewna to pierwszy krok do astmy

Na pierwszej wizycie u alergologa przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem – warto przed spotkaniem z lekarzem uporządkować w czasie wszystkie dolegliwości oraz przygotować ewentualną listę leków, które były przyjmowane w ostatnim czasie. Po dogłębnej analizie przypadku, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań – zarówno z krwi, jak i testów alergologicznych, a także wykonanie spirometrii – jest to podstawowe badanie czynnościowe w diagnostyce układu oddechowego. W momencie, kiedy wiemy co nas uczula i jeśli lekarz za wskazane, to jedną z metod leczenia może być immunoterapia swoista – czyli odczulanie, które w sporym procencie daje dobre rezultaty i pomaga uspokoić alergię. Zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych w skutkach powikłań i rozwoju tak poważnej choroby, jak astma. Ataki duszności, przeraźliwy kaszel i świszczący oddech – to tylko część nieprzyjemności, które czyhają na astmatyka.

Nieustanny stan zapalny z czasem skutecznie ogranicza wydolność oddechową i powoduje nieodwracalne zmiany obrazowe, na szczęście astma choć należy do chorób przewlekłych i nieuleczalnych, może być skutecznie leczona pod kontrolą lekarza. Kontrolowanie alergii to bardzo ważne i trudne zadanie, polegające nie tylko na sięganiu po lek na alergię, ale także na wprowadzeniu pewnych nawyków do codziennego życia.

Dla alergika szczególnie ważne jest unikanie pomieszczeń zadymionych, zapylonych, zawilgoconych oraz wyzbycie się szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów. Ważne jest także dbanie o zachowanie dobrej kondycji fizycznej – spacery, codzienna gimnastyka oraz częste wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa – zwłaszcza sypialni. W przypadku alergii wziewnej na roztocza kurzu domowego można wspomóc się środkami z apteki, które neutralizują szkodliwe alergeny np. Allergoff neutralizator alergenów kurzu domowego spray czy Allergoff Płyn do tkanin neutralizator alergenów.

Powrót