Czystrze powietrze

Sposoby na czyste powietrze w domu. Warto je wykorzystać!

Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, to powietrze w naszych domach i mieszkaniach także bywa silnie zanieczyszczone. Może to być czynnik powodujący nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a także wywołujący reakcję alergiczną. Regularne sprzątanie pozwala oczywiście ograniczyć te zagrożenia, natomiast chcąc się cieszyć naprawdę czystym powietrzem w domu, warto zastosować się do kilku innych wskazówek – zwłaszcza będąc alergikiem lub mieszkając z nim pod jednym dachem.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to niedrogi, a bardzo skuteczny sposób na to, aby móc ze spokojem oddychać pełną piersią we własnym domu. Takie oczyszczacze przydają się nie tylko w sezonie zimowym, gdy doskwiera nam smog. Dobre modele są w stanie filtrować powietrze z alergenów, w tym pyłków roślinnych, roztoczy kurzu domowego czy sierści zwierząt, dlatego warto korzystać z oczyszczacza przez cały rok.

Rada

Jeśli budżet na to pozwala, to zainwestuj w oczyszczacz z wielostopniową filtracją, jonizacją oraz funkcją nawilżania powietrza.

Rozważ montaż klimatyzacji

Klimatyzacja przynosi nam ulgę w upalne dni, ale nie każdy wie, że może również zadbać o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu. Nowoczesne klimatyzatory typu split są wyposażone w filtr HEPA, dzięki czemu nie tylko chłodzą, ale także oczyszczają powietrze z kurzu i alergenów.

Należy natomiast pamiętać o tym, aby regularnie serwisować klimatyzację, minimum raz na pół roku czyszcząc filtr oraz stosując się do zaleceń producenta. Aby wykluczyć ryzyko zagrzybienia klimatyzacji, wskazane jest używanie jej przez cały rok (np. w trybie wentylacji czy osuszania).

Dbaj o drożność wentylacji

Skuteczna wentylacja to warunek cieszenia się czystym, zdrowym powietrzem w domu. Jeśli masz do dyspozycji tylko wentylację grawitacyjną, to regularnie kontroluj drożność przewodów wentylacyjnych i pod żadnym pozorem ich nie zasłaniaj.

W najlepszej sytuacji są posiadacze domów z wentylacją mechaniczną i rekuperacją. Centrala wentylacyjna jest wyposażona w filtry, które w znacznym stopniu oczyszczają powietrze wtłaczane do budynku. Należy natomiast pamiętać o ich regularnym czyszczeniu lub wymianie, w zależności od tego, jakie filtry zastosowano w centrali.

Regularnie wietrz pomieszczenia

Wietrzenie pomieszczeń jest konieczne nawet w środku zimy. To dobry sposób na ograniczenie kontaktu z alergenami, w tym z odchodami roztoczy kurzu domowego. Wybieraj słoneczne, chłodne, ale bezwietrzne dni, podczas których warto otworzyć okna na 10-15 minut i wywołać przeciąg.

Wietrzyć należy nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale także niektóre przedmioty codziennego użytku – przede wszystkim pościel. Idealnie nadają się do tego mroźne, słoneczne dni. Promieniowanie UV i niska temperatura skutecznie neutralizują alergeny.

Częste sprzątanie

Chcąc zapewnić sobie i swoim bliskim czyste powietrze w domu, należy oczywiście regularnie robić porządki. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w odkurzacz z filtrem HEPA, najlepiej automatyczny, który zadba o to, aby na podłodze nie gromadził się kurz, włosy, sierść zwierząt etc.

Jeśli w domu mieszka alergik, to wskazane jest częste mycie podłóg i mebli na mokro, nawet 2-3 razy w tygodniu.

Zakup roślin oczyszczających powietrze

Zaskoczenie? Okazuje się, że istnieją gatunki roślin mających zdolność filtrowania powietrza i wychwytywania z niego różnych szkodliwych dla człowieka związków chemicznych, jak benzen, amoniak, formaldehyd czy aceton.

Jeśli w Twoim domu brakuje roślin doniczkowych, to wybierając się po nie do sklepu koniecznie zapytaj o dracenę, epipremnum złociste, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat czy sansewierię.

Rada

Jedna dorodna roślina ma zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu o powierzchni około 8-10 metrów kwadratowych.

Neutralizacja alergenów

Najpowszechniej występującym alergenem w naszych domach i mieszkaniach są odchody roztoczy kurzu domowego. Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki bytują przede wszystkim w materacach, pościeli, poduszkach i miękkich materiałach, a także w pluszowych zabawkach.

Według szacunków tzw. alergię na kurz i roztocza może mieć nawet 40 proc. Polaków. Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, nie łącząc porannego kataru i łzawienia oczu z potencjalną alergią.

Tymczasem lekceważenie alergii wziewnej może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, włącznie ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na astmę.

Dlatego lista sposobów na czyste powietrze w domu nie byłaby kompletna bez umieszczenia na niej neutralizatorów alergenów kurzu domowego. Rekomendowanym środkiem jest Allergoff w sprayu. Preparat zapewnia nawet do 6 miesięcy ochrony przed alergenem. Jest bardzo łatwy w stosowaniu – wystarczy spryskać nim miejsca bytowania roztoczy. Allergoff stanowi ważne uzupełnienie profilaktyki oraz leczenia alergii na kurz.

Podsumowanie

Dbanie o czyste powietrze w domu jest w interesie wszystkich domowników. Pozwala ograniczyć częstotliwość infekcji (zwłaszcza u dzieci), zmniejszyć ryzyko wystąpienia męczących objawów alergii, a tym samym znacząco poprawić komfort życia.

Powrót

wypróbuj również

Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja „travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Polecany w celu obniżenia poziomu stężenia alergenów obecnych w kurzu domowym. Zapobiega rozwojowi alergii i zaostrzeniu objawów uczulenia.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz