Zdjęcie sprzątającej kobiety

Skąd się bierze kurz?

Kurz to jedna z tych rzeczy, które chcielibyśmy trwale wyeliminować ze swojego środowiska. Niestety, nie jest to do końca możliwe. Wszystko dlatego, że kurz tworzy się w sposób naturalny, na co nie mamy pełnego wpływu. Nie oznacza to natomiast, że trzeba się do niego przyzwyczaić. Istnieje szereg metod pozwalających ograniczyć tworzenie się kurzu w domu czy w mieszkaniu. Na dobry początek wyjaśnijmy jednak, skąd się bierze kurz.

Czym jest kurz i skąd się bierze w naszych domach?

Kurz to wszystko, co przynosimy do domu na ubraniach, butach i na własnej skórze. Tworzą go nawet najmniejsze włókna, złuszczony naskórek, sierść zwierząt domowych, włosy, ale także drobnoustroje i ich odchody (np. pleśń) czy jaja owadów bytujących w środowisku ludzkim.

Skład kurzu nie jest ani przyjemny, ani tym bardziej zdrowy. Do tego dochodzą jeszcze kwestie estetyczne – warstwa kurzu na podłodze, meblach czy tkaninach psuje wystrój pomieszczenia, dlatego większość z nas dba o regularne sprzątanie i ścieranie kurzu.

Wiedząc, skąd się bierze kurz można zrozumieć, dlaczego nie da się go całkowicie wyeliminować ze środowiska domowego. Wymagałoby to zachowania wręcz higienicznej czystości, zrezygnowania z noszenia ubrań, używania jakichkolwiek tkanin, posiadania zwierząt domowych, regularnego szczotkowania włosów i mycia się kilka razy dziennie. Niewykonalne.

Jak ograniczyć ilość kurzu w domu?

Choć nie da się całkowicie wyeliminować kurzu, to można znacząco ograniczyć jego ilość. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Mowa przede wszystkim o:

  • regularnym wietrzeniu pomieszczeń,
  • zainwestowaniu w oczyszczacz powietrza, który od ręki wyeliminuje większość kurzu z domowego środowiska,
  • zadbanie o sprawną, wydajną wentylację,
  • częste odkurzanie i mycie podłogi na mokro,
  • pozbycie się tzw. zbiorowisk kurzu, czyli grubych dywanów, zasłon, kap etc.,
  • obniżenie temperatury w domu do około 20 stopni Celsjusza (przy okazji pozwoli to dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu).

Więcej o tym, jak pozbyć się kurzu, piszemy w osobnym artykule na naszej stronie.

Kurz to nie tylko problem estetyczny

Wielu z nas przywykło już do kurzu i stara się nie denerwować jego widokiem, po prostu raz w tygodniu urządzając wielkie sprzątanie w mieszkaniu czy w domu. Takie podejście jest korzystne dla psychiki, natomiast niekoniecznie dla całego organizmu.

Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, iż kurz, a dokładnie tworzące go składniki, należą do najsilniejszych alergenów wziewnych. Prym wiodą tutaj odchody roztoczy kurzu domowego, czyli niewielkich pajęczaków bytujących w kurzu.

Czy wiesz, że…

na zaledwie kilkuletnim materacu do spania może bytować nawet kilkumilionowa kolonia roztoczy?

Roztocze kurzu domowego jest o tyle problematycznym „lokatorem” w naszych domach i mieszkaniach, że wywołuje stosunkowo silną reakcję alergiczną. Szacuje się, że nawet 6 milionów Polaków może mieć tzw. alergię na kurz, czyli właśnie przejawiać oznaki uczulenia na odchody pajęczaków bytujących w kurzu.

Mówimy tutaj o klasycznej alergii wziewnej, która objawia się m.in. nieżytem nosa, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, bólem głowy, chrypką oraz kaszlem, szczególnie tuż po przebudzeniu. Co charakterystyczne dla tej alergii, to nieprzyjemne objawy ustępują niemal natychmiast po wyjściu na świeże powietrze.

Główny problem związany z uczuleniem na odchody roztoczy kurzu domowego ma związek z tym, że ten typ alergii może się łatwo rozwinąć do postaci astmy – jest to szczególnie duże zagrożenie w przypadku dzieci. Dlatego nie należy lekceważyć „alergii na kurz”, dodatkowo stosując się do omówionych wyżej wskazówek ułatwiających ograniczenie tworzenia się kurzu w środowisku domowym.

Allergoff – skuteczny neutralizator alergenów kurzu domowego

Uczulenie na alergeny kurzu domowego jest dostateczną motywacją do tego, aby chronić siebie i swoich najbliższych przed bezpośrednim kontaktem z kurzem. Samo dbanie o czystość, a nawet stosowanie oczyszcza powietrza, to za mało. Alergeny znajdują się dosłownie wszędzie: na materacu, tapicerowanej sofie, wykładzinie, zasłonkach i firankach, pluszowych zabawkach, ubraniach, różnego rodzaju tkaninach, abażurach itd.

Skoro nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować tych zagrożeń, to na pewno warto im przeciwdziałać poprzez stosowanie skutecznego neutralizatora alergenów kurzu domowego. Takim produktem jest Allergoff w sprayu.

Po preparat warto sięgnąć zawsze wtedy, gdy obserwujemy u siebie lub dziecka ewidentne objawy tzw. „alergii na kurz”. Allergoff w sprayu jest bardzo łatwy w użyciu: wystarczy spryskać nim powierzchnie, na których osiada kurz, zapewniając sobie do 6 miesięcy ochrony przed kontaktem z alergenami.

To warto wiedzieć

Allergoff w sprayu neutralizuje również inne powszechne alergeny, w tym pyłki roślinne oraz alergeny odzwierzęce.

Dodajmy, że Allergoff w sprayu jest produktem bardzo wydajnym (jedno opakowanie wystarczy do zabezpieczenia nawet 10 materacy), został przebadany w testach toksykologicznych i dermatologicznych i posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Powrót