Dłoń trzymająca kurz

Jak pozbyć się kurzu? Niezawodne sposoby.

Irytuje pedantów, denerwuje tych, którzy nie przepadają za sprzątaniem, a do tego może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Kurz to nieodłączny towarzysz człowieka. Można z nim walczyć na wiele sposobów, jednak chcąc osiągnąć dobry efekt i przy okazji nie zamęczyć się ciągłym bieganiem po mieszkaniu z odkurzaczem i ścierką, warto podejść do sprawy metodycznie. W naszym artykule podpowiadamy najlepsze sposoby na to, jak pozbyć się kurzu.

Skąd bierze się kurz?

Kurz to nic innego jak wszystko to, co nas otacza. Różne tkanki, drobnoustroje czy fragmenty tkanin bez przerwy unoszą się w powietrzu i osiadają na płaskich powierzchniach: meblach, podłogach, sprzętach AGD i RTV, kloszach, ubraniach etc.

Kurz kurzowi nierówny. Jego skład w dużej mierze jest uzależniony od środowiska. W warunkach domowych kurz najczęściej tworzą mikroskopijne włókna (np. z ubrań czy dywanów), ale też złuszczony naskórek, włosy, pyłki roślinne, drobinki piasku, brud czy wreszcie bakterie oraz zarodniki grzybów.

W formie ciekawostki można napisać, że skład kurzu jest dokładnym odzwierciedleniem tego, co znajduje się w mieszkaniu, jak również poziomu higieny domowników.

Czy kurz jest groźny dla ludzkiego zdrowia?

Kurz sam w sobie nie stanowi wielkiego zagrożenia – zwłaszcza, jeśli jest regularnie usuwany. Niepokój powinno natomiast budzić to, co się w nim znajduje. I nie chodzi tutaj tylko o wspomniane bakterie czy zarodniki pleśni, ale także silne alergeny – pyłki roślinne i przede wszystkim odchody roztoczy kurzu domowego.

Roztocza, czyli maleńkie pajęczaki, doskonale czują się w kurzu, który stanowi dla nich naturalne środowisko. Szybko się w nim namnażają, a już szczególnie dotyczy to kurzu ukrytego, niewidocznego na co dzień – na przykład znajdującego się na materacu do spania, tapicerowanych meblach, zasłonach, firankach czy pluszowych zabawkach dziecka.

W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak alergia na kurz. To potoczne określenie odnosi się do reakcji alergicznej na kontakt z czynnikami znajdującymi się w kurzu – w tym właśnie odchodami roztoczy kurzu domowego.

Jest to typowa alergia wziewna, która daje takie objawy jak: łzawienie oczu, kaszel, chrypka, duszność, zapalenie spojówek oraz uczucie zmęczenia. Co istotne, objawy te mijają natychmiast po zaprzestaniu kontaktu z alergenem, czyli po wyjściu na świeże powietrze czy po dokładnym posprzątaniu mieszkania.

To warto wiedzieć

Objawy alergii na kurz i roztocza ma nawet co czwarty Polak.

Najlepsze sposoby na pozbycie się kurzu

Życie bez kurzu jest jak najbardziej możliwe i wcale nie wymaga pedantycznego podejścia do czystości. Mając mało czasu i ochoty na sprzątanie, warto nieco sobie pomóc i sięgnąć po sprytne, a przy tym naprawdę skuteczne metody walki z kurzem. Oto nasze propozycje:

  • Zakup oczyszczacza powietrza – to bardzo dobra inwestycja, ponieważ oczyszczacz realnie minimalizuje zjawisko zbierania się kurzu, oczyszczając powietrze z pyłu, włókien, fragmentów naskórka oraz cząsteczek smogu.

  • Zakup odkurzacza automatycznego – taki odkurzacz może pracować nawet codziennie, gwarantując bieżące usuwanie kurzu z podłogi. To świetny pomysł na ułatwienie sobie sprzątania.

  • Pamiętaj o sprzątaniu zgodnie z systemem góra-dół – chodzi tutaj o to, aby porządki zawsze zaczynać od powierzchni znajdujących się najwyżej, czyli np. najpierw zetrzeć kurz z szafek wiszących, wysokiej witryny czy szafy ubraniowej, a na sam koniec zostawić sobie podłogi.

  • Udrożnienie wentylacji – w skutecznie wentylowanych pomieszczeniach kurz tworzy się wolniej, ponieważ wiele jego składników jest usuwanych na bieżąco wraz z wyrzutem powietrza. Dodatkowo warto rozważyć obniżenie temperatury w mieszkaniu zimą (do komfortowych 21 stopni Celsjusza).

  • Stosuj kapy – jeśli tylko jest taka możliwość, to warto przykrywać kapami te powierzchnie, z których najtrudniej usuwa się kurz, a więc łóżko, tapicerowaną sofę czy rzadko używane sprzęty. Takie kapy można bez problemu wyprać raz w tygodniu.

  • Dbaj o higienę zwierząt domowych – szczególnie chodzi tutaj o psy i koty, które powinny być regularnie szczotkowane i myte. Właściciele kotów muszą pamiętać o częstym czyszczeniu kuwety.

  • Usuń zbędne przedmioty – czyli różnego rodzaju ozdóbki, bibeloty i wszystko to, co niekoniecznie zdobi pomieszczenie, natomiast świetnie zbiera kurz.
    Pozbądź się grubych dywanów i wykładzin – to zbiorowisko kurzu! O wiele wygodniej, z punktu widzenia utrzymania czystości w mieszkaniu, jest postawić na podłogi laminowane, drewniane czy wykończone ceramiką.

Nie zapominajmy również o wspomnianym wcześniej kurzu ukrytym, na który nie zwracamy uwagi, a to właśnie w nim najczęściej kryją się alergeny. Oczywiście trudno byłoby np. raz w tygodniu zdezynfekować materac, wyprać dywany, pluszowe zabawki czy zasłony. Na szczęście jest na to inny sposób.

Warto sięgnąć po neutralizator alergenów kurzu domowego. Bardzo skuteczne działanie wykazuje Allergoff w sprayu, czyli bezpieczny dla ludzi i zwierząt preparat zapewniający nawet do 6 miesięcy ochrony przed alergenem. Idealnie nadaje się do zabezpieczenia materaca, dziecięcych zabawek, dywanów, wykładzin, a także tapicerowanych mebli.

Powrót