Zdjęcie kobiety z dusznościami

Alergia – duszności to przykład poważnej reakcji alergicznej organizmu

Według szacunków z różnymi postaciami alergii zmaga się co trzecia osoba na świecie. Problem ten w głównej mierze dotyczy dzieci oraz ludzi młodych. Najczęstszym objawem towarzyszącym alergii jest nieżyt nosa, jednak u alergików mogą występować także znacznie poważniejsze reakcje na kontakt z alergenami, włącznie z dusznością. To wyjątkowo niepokojący objaw, którego nie należy lekceważyć. Duszności przy alergii świadczą o tym, że konieczne jest przeprowadzenie testów alergicznych oraz wdrożenie działań profilaktycznych.

Duszności a alergia

Duszność jest zaliczana do szerokiej grupy objawów towarzyszących alergii. Początkowo osoby uczulone na jakiś alergen, ale niezdające sobie z tego sprawy, nie przypisują takiej reakcji organizmu np. alergii wziewnej. Doszukują się jej przyczyn w przemęczeniu, zanieczyszczeniu powietrza, intensywnym wysiłku fizycznym, infekcji dróg oddechowych itd.

Z czasem jednak objaw może się nasilać i to w konkretnych sytuacjach, w których alergik jest narażony na kontakt z uczulającym czynnikiem – pyłkami roślinnymi, substancjami odzwierzęcymi (np. silnie alergizujące białko zawarte w kociej ślinie) czy wreszcie alergenami roztoczy kurzu domowego (potocznie, choć niepoprawnie, mówi się tutaj o alergii na kurz i roztocza).

Duszności alergicznej mogą towarzyszyć także inne, lżejsze objawy: podrażnienie śluzówki nosa, wodnisty katar, zaczerwienienie oczu, łzawienie, a także zmiany skórne. Ostra duszność jest przy tym uznawana za poważną reakcję alergiczną, której wystąpienie powinno skłonić samego alergika czy jego rodziców do wizyty w poradni alergologicznej.

To warto wiedzieć

Duszność alergiczna może być objawem reakcji anafilaktycznej lub wstrząsu anafilaktycznego.

Dlaczego u części alergików obserwuje się duszność?

Duszność jest spowodowana obrzękiem dróg oddechowych, co skutkuje ich częściową lub – w skrajnym przypadku – całkowitą niedrożnością. To poważna reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Ostra duszność może być wynikiem wstrząsu wywołanego uczuleniem na jad pszczoły/osy, z kolei lżejsze postaci tego objawu zwykle towarzyszą alergiom wziewnym i pokarmowym.

Największy problem związany z dusznością alergiczną bierze się stąd, że początkowo naprawdę trudno jest przypisać ten objaw alergii. Z czasem jednak nie da się tego dłużej bagatelizować, zwłaszcza jeśli duszność się nasila i np. w sezonie pylenia roślin alergik ma bardzo duże trudności z oddychaniem. Jest to sygnał alarmowy – w takiej sytuacji należy się pilnie zgłosić do lekarza (ten może przepisać pacjentowi środek antyhistaminowy lub w ciężkim przypadku podać adrenalinę).

W przypadku duszności niezagrażających zdrowiu i życiu, ale powodujących dyskomfort, wskazana jest konsultacja z alergologiem.

To warto wiedzieć

O duszności alergicznej mogą świadczyć także objawy towarzyszące, jak nieżyt nosa, świszczący oddech, ból gardła, podrażnienie śluzówek.

Co najczęściej wywołuje duszność alergiczną?

Duszność jest poważnym objawem różnego rodzaju alergii, nie tylko wziewnych. Do najczęściej wywołujących ją alergenów zaliczamy:

  • pleśnie i grzyby,
  • składniki pokarmowe,
  • roztocza kurzu domowego (a dokładnie ich odchody, które są silnym alergenem).

Trzeba również wspomnieć o tym, że duszność alergiczna może być objawem astmy. To poważne powikłanie po nieleczonej, bagatelizowanej alergii. Astmę najczęściej diagnozuje się u dzieci i w większości przypadków choroba ma ścisły związek z uczuleniem na jakiś czynnik alergizujący.

W przypadku astmatyków duszność alergiczna jest szczególnie niebezpieczna, dlatego osoby chore muszą znajdować się pod stałą opieką lekarską i przyjmować odpowiednie leki zapobiegające obkurczaniu się dróg oddechowych i trudnościom z oddychaniem w kontakcie z alergenem.

Co zrobić, gdy podejrzewasz duszność alergiczną?

Niezależnie od tego, czy duszność występuje u Ciebie czy u dziecka, to w pierwszej kolejności warto poszukać czytelnego związku między tym objawem a wywołującym go czynnikiem.

Jeśli na przykład duszność pojawia się o poranku, tuż po przebudzeniu, szczególnie w okresie zimowym, a następnie mija samoistnie po wyjściu z domu na świeże powietrze, to można podejrzewać, że przyczyną jest tzw. alergia na kurz – leczenie sprowadza się w głównej mierze do przyjmowania leków przeciwhistaminowych i ograniczania kontaktu z alergenem, w czym doskonale sprawdzają się specjalistyczne produkty z linii Allergoff, na przykład Allergoff w sprayudo neutralizacji alergenów roztoczy kurzu domowego (z materacy, pluszowych zabawek, ubrań, zasłon, dywanów etc.).

W przypadku, gdy duszność nie jest jedynym objawem alergii, ale pojawiają się także inne symptomy alergiczne, należy postawić na kompleksowe działania profilaktyczne i pielęgnacyjne. Alergii na odchody roztoczy kurzu domowego często towarzyszą dermatozy, a nawet atopowe zapalenie skóry – w takiej sytuacji rekomendujemy sięgnięcie po specjalistyczne wyroby medyczne do pielęgnacji skóry atopowej z linii Allergoff, na przykład barierową emulsję do kąpieli oraz barierowy krem do ciała.

Oczywiście podejrzenie duszności alergicznej oraz występowanie innych reakcji alergicznych należy skonsultować z alergologiem, nie czekając na nasilenie się objawów.

Powrót