Wielu alergików zastanawia się nad zakupem oczyszczacza powietrza z kurzu. Jest to urządzenie wyposażone w wielostopniowy system filtracji, dzięki czemu jest w stanie bardzo dokładnie oczyścić powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, cząsteczek smogu, a także alergenów – w tym pyłków roślinnych i odchodów roztoczy kurzu domowego. Taki sprzęt rzeczywiście działa i poprawia codzienny komfort życia alergika, natomiast nie można się na nim w 100% opierać w walce z objawami alergii. Dlaczego? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Jak działa oczyszczacz powietrza z kurzu?
Na początek wyjaśnijmy, że samo sformułowanie „oczyszczacz powietrza z kurzu” jest mocno nieprecyzyjne. Zadaniem takiego oczyszczacza nie jest tylko minimalizowanie ilości kurzu tworzącego się w pomieszczeniu, ale przede wszystkim filtrowanie powietrza zawierającego groźne dla zdrowia zanieczyszczenia – zwłaszcza pyły zawieszone, czyli podstawowy składnik smogu.
Zasada działania oczyszczacza jest stosunkowo prosta. Urządzenie przy pomocy wentylatorów zasysa powietrze z pomieszczenia, które następnie przechodzi przez system filtrów (ich liczba i klasa zależą od jakości sprzętu) i już po oczyszczeniu jest wyrzucane z powrotem do pomieszczenia. Proces ten trwa do momentu, w którym specjalne czujniki nie wykażą dobrej jakości powietrza.
Sam oczyszczacz nie wyeliminuje objawów alergii!
Alergeny roztoczy kurzu domowego są wszechobecne i w praktyce nie da się ich pozbyć wyłącznie przy wykorzystaniu oczyszczacza (a już na pewno nie takiego do użytku prywatnego). Owszem, zakup oczyszczacza jest wskazany w sytuacji, gdy mamy stwierdzoną tzw. alergię na kurz i roztocza, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z konieczności stosowania także innych form terapii wspomagającej.
Przeczytaj nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, na czym dokładnie polega leczenie alergii na kurz.
Chcąc kompleksowo rozwiązać problem alergii wywołanej ekspozycją na alergeny roztoczy kurzu domowego, należy stosować się do kilku podstawowych zasad:
- Używanie neutralizatorów alergenów roztoczy kurzu domowego – rekomendowanym preparatem jest Allergoff spray, czyli specjalistyczny środek neutralizujący, który idealnie nadaje się do zabezpieczania przed alergenami przedmiotów codziennego użytku, w tym materacy, koców, zasłon, tapicerowanych mebli, pluszowych zabawek czy dywanów. Allergoff spray działa aż przez 6 miesięcy, realnie zmniejszając nasilenie objawów tej powszechnej alergii wziewnej.
- Regularne i dokładne sprzątanie – z akcentem na słowo „dokładne”, ponieważ każdy alergik powinien niestety mocno przykładać się do sprzątania swojego mieszkania, biura, a nawet samochodu. Takim minimum jest nawet codzienne odkurzanie oraz mycie podłóg na mokro 2-3 razy w tygodniu. Ciekawym rozwiązaniem może być zakup robota sprzątającego z funkcją mopowania.
- Wietrzenie pomieszczeń – nie mamy na myśli uchylenia okien na kilka minut, ale porządne wietrzenie wnętrza mieszkania czy biura. Należy codziennie wywoływać przeciąg poprzez szerokie otwarcie okien w różnych pomieszczeniach na około 10 minut – szczególnie w słoneczny dzień. Nie ma tutaj znaczenia aktualna temperatura na zewnątrz. Intensywne wietrzenie ogranicza ilość kurzu tworzącego się w pomieszczeniach, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
- Wietrzenie pościeli, materacy – osobne wietrzenie warto fundować tym rzeczom, które są największymi skupiskami roztoczy kurzu domowego. Czy wiesz, że na kilkuletnim materacu może się znajdować wielomilionowa kolonia tych pasożytów? Dlatego staraj się regularnie, nawet raz w tygodniu, wietrzyć materac, pościel, poszewki, poduszki, koce. Wybieraj dni ze słoneczną pogodą (promieniowanie UV neutralizuje roztocze kurzu domowego).
Pielęgnacja skóry alergicznej
Nie możemy zapominać, że tzw. alergia na kurz daje objawy nie tylko w postaci kaszlu, duszności czy łzawienia oczu, ale także może wywoływać dermatozy – nieestetyczne, swędzące zmiany skórne. W skrajnych przypadkach lekceważona alergia może nawet skutkować atopowym zapaleniem skóry, czyli AZS.
Do pielęgnacji skóry alergicznej oraz z AZS rekomendujemy specjalistyczne produkty z linii Allergoff. Obejmuje ona barierową emulsję do kąpieli o działaniu nawilżającym, natłuszczających i ochronnym, a także barierowy krem do ciała Allergoff, idealny do codziennej pielęgnacji, w szczególności po kąpieli (zapobiega nadmiernej utracie wody).
Podsumowanie
Oczyszczacz powietrza z kurzu jak najbardziej jest dobrą inwestycją dla alergików i nie tylko – w takie urządzenie warto zainwestować również chcąc chronić się przed silnie zanieczyszczonym powietrzem w sezonie grzewczym, jak również w przypadku ogrzewania wnętrza domu kominkiem.
Nie można natomiast zakładać, że sam oczyszczacz rozwiąże wszystkie problemy alergików. Należy go traktować w kategorii urządzenia wspomagającego łagodzenie męczących objawów. Nawet najwydajniejszy oczyszczacz nie zastąpi natomiast stosowania specjalistycznych preparatów neutralizujących alergeny roztoczy kurzu domowego, dbania o czystość oraz właściwej pielęgnacji skóry alergicznej.