Zdjęcie kaszlącej kobiety

Kaszel alergiczny – objawy i leczenie

Długo utrzymujący się kaszel jest objawem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ przewlekły kaszel może być zwiastunem wielu poważnych chorób. Szczególny przypadek stanowi kaszel alergiczny, który bywa mylony z kaszlem o podłożu infekcyjnym czy wywołanym paleniem wyrobów tytoniowych. Jak go rozpoznać? Jakie są objawy kaszlu alergicznego i jak go leczyć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest kaszel alergiczny?

Na początek wyjaśnijmy, że kaszel alergiczny sam w sobie nie jest chorobą. To objaw reakcji alergicznej zachodzącej w organizmie. W ten sposób układ odpornościowy broni się przed niekorzystnymi skutkami kontaktu z alergenami, najczęściej wziewnymi, ale nie tylko.

Można zatem napisać, że kaszel alergiczny to jeden z głównych objawów alergii, obok kataru siennego, łzawienia oczu, duszności oraz zmian skórnych.

Cechy kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny najłatwiej można rozpoznać po tym, że pojawia się w reakcji na kontakt z alergenem, a ustępuje po przerwaniu tego kontaktu. Przykładowo: jeśli masz tzw. alergię na kurz (czyli na alergeny roztoczy kurzu domowego), to kaszl może Ci towarzyszyć w zamkniętych pomieszczeniach, podczas jazdy samochodem czy komunikacją miejską – wszędzie tam, gdzie występuje bezpośrednia ekspozycja na alergeny. Objaw ustąpi jak ręką odjął po wyjściu na świeże powietrze czy po przewietrzeniu mieszkania/biura.

Charakterystyczną cechą kaszlu alergicznego jest to, że jest to kaszel suchy, o znacznym nasileniu, napadowy. Trudno go opanować, nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie, zwłaszcza gdy towarzyszy mu duszność. Może się utrzymywać przez bardzo długi czas, co już jest sygnałem alarmowym i powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.

To jest ważne

Kaszel alergiczny pojawia się nie tylko bezpośrednio po kontakcie z alergenem, ale również z opóźnieniem. Dlatego wiele osób nie wiąże tego objawu z uczuleniem.

Diagnostyka kaszlu alergicznego

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kaszlem alergicznym czy spowodowanym czymś zupełnie innym, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz zbada pacjenta, zbierze wywiad środowiskowy i podejmie decyzję o przebiegu leczenia lub o skierowaniu pacjenta na konsultację u specjalisty.

Na podejrzenie kaszlu alergicznego będą wskazywać takie cechy, jak:

  • napadowość,
  • suchość,
  • uporczywość,
  • długotrwałość,
  • nasilenie się pod wpływem kontaktu z popularnymi alergenami (np. pacjent zgłasza, że kaszle tylko latem i wiosną lub wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach),
  • nasilenie się objawu w nocy oraz po przejściu do ogrzewanego pomieszczenia.

Kaszlu alergicznego nie wolno lekceważyć. Może to być wczesny objaw alergii wziewnej, z którą na tym etapie można sobie dość łatwo poradzić. Natomiast próba „przechodzenia” kaszlu, zrzucanie go na karb niegroźnej infekcji czy zanieczyszczenia powietrza, może się skończyć rozwinięciem się astmy oskrzelowej – groźnej, nieuleczalnej choroby na tle alergicznym, szczególnie często diagnozowanej u małych dzieci.

Leczenie kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny to objaw alergii, dlatego jego leczenie jest nierozerwalnie związane z potrzebą zdiagnozowania przyczyny tej przypadłości. Jeśli rzeczywiście podłożem problemu jest alergia, to konieczne będzie wdrożenie leczenia lekami hamującymi nadmierną odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z alergenem.

To warto wiedzieć

Na alergię wziewną najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy.

Kluczowe znaczenie ma natomiast określenie, które alergeny wywołują tak silną reakcję organizmu. Jeśli są to wspomniane wcześniej alergeny roztoczy kurzu domowego, to tak zwane leczenie alergii na kurz powinno bazować przede wszystkim na ograniczeniu kontaktu z alergenami. W przeciwnym razie alergik będzie skazany na regularne przyjmowanie leków, co nie jest obojętne dla organizmu.

Podstawowe zasady profilaktyki kaszlu alergicznego

Jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu alergicznego jest tzw. uczulenie na kurz. Chodzi tutaj o alergeny roztoczy kurzu domowego, czyli maleńkich pajęczaków bytujących w środowisku ludzkim, szczególnie na tkaninach, materacu do spania, pościeli, pluszowych zabawkach, dywanach itp.

Chcąc ograniczyć częstotliwość i nasilenie kaszlu wywołanego kontaktem z tymi alergenami, należy w pierwszej kolejności zmniejszyć populację roztoczy w swoim domu, mieszkaniu czy w biurze. W tym celu:

  • regularnie wietrzymy pomieszczenia,
  • często sprzątamy (z akcentem na mycie podłogi na mokro i ścieranie kurzu),
  • zmieniamy pościel minimum raz w tygodniu i wietrzymy kołdry, poduszki oraz materac, najlepiej w słoneczny i mroźny dzień.

Bardzo dobrym pomysłem będzie również zakup domowego oczyszczacza powietrza.

Kompleksową i bezpieczną dla całej rodziny ochronę przed alergenami roztoczy kurzu domowego zapewniają środki usuwające to zagrożenie. Szczególnie rekomendowanym rozwiązaniem jest Allergoff w sprayu – bardzo wydajny środek, którym wystarczy spryskać wszelkie powierzchnie, na których gromadzi się kurz, na przykład materac, pluszowe zabawki, tapicerowane meble wypoczynkowe, dywan czy wykładzinę.

Allergoff w sprayu zapewnia nawet półroczną ochronę przed alergenami kurzu domowego, co stanowi ważny element profilaktyki kaszlu alergicznego.

Powrót

wypróbuj również

Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja „travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Polecany w celu obniżenia poziomu stężenia alergenów obecnych w kurzu domowym. Zapobiega rozwojowi alergii i zaostrzeniu objawów uczulenia.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz