Zdjęcie proszku do prania

Proszek do prania dla alergików: popularny sposób walki z uczuleniami

Miliony Polaków cierpią na różnego rodzaju alergie skórne i wziewne. Szczególnie niepokojące jest to, że uczulenia obserwuje się już u maleńkich dzieci. Warto przy tym wiedzieć, że nawet niewinna alergia może być czynnikiem wywołującym poważne schorzenia, jak atopowe zapalenie skóry czy astma oskrzelowa. W momencie, gdy na skórze pojawia się wysypka, pierwsze podejrzenie pada na proszek do prania. To może być dobry trop. Na rynku są oczywiście dostępne proszki dla alergików, a także inne środki czystości wspierające w walce z uczuleniem. W naszym poradniku podpowiadamy, które z nich wybrać dla całej rodziny.

Proszek dla alergika: czyli właściwie jaki?

Antyalergiczne środki piorące robią furorę na rynku. Jest to po części efekt rosnącej świadomości konsumentów, którzy zaczynają rozumieć, jak ważne jest ograniczanie kontaktu z ciężką chemią. Ponadto od lat panuje moda na życie zgodnie z ideą „eco”, co wiąże się z rezygnowaniem z produktów sztucznie przetworzonych, a także zawierających substancje syntetyczne.

Jeszcze do niedawna proszki dla alergików były kojarzone wyłącznie z produktami dla dzieci, ale obecnie bez trudu można znaleźć całe serie przeznaczone również dla dorosłych. Takie proszki mają jedną wspólną cechę: są hipoalergiczne. Oznacza to, że ich skład jest obojętny dla ludzkiego organizmu, nie znajdują się w nim żadne powszechnie znane alergeny mogące wywoływać reakcję uczuleniową. Jest to niewątpliwa zaleta.

Można się jednak spotkać z opinią, że proszki dla alergików są mało skuteczne, a więc słabo radzą sobie z usuwaniem silnych zabrudzeń. Po części jest to prawda, choć z tym problemem także można sobie poradzić, chociażby poprzez wcześniejsze zamaczanie ubrań. Warto pamiętać, że w prawdziwie antyalergicznych proszkach do prania nie znajdziemy popularnych detergentów (silnie uczulających), co w oczywisty sposób wpływa na ich nieco gorsze właściwości piorące.

Czego nie może zawierać proszek dla alergika?

Lista takich „substancji zakazanych” jest bardzo długa. Znajdziemy na niej przede wszystkim wszelkie produkty ropopochodne, ale także:

  • Fosforany
  • Konserwanty
  • Sztuczne barwniki i substancje zapachowe
  • Aktywatory TAED
  • Syntetyczne perfumy

Wszystkie wymienione substancje są silnymi alergenami. Nie oznacza to oczywiście, że każda osoba, która wypierze swoje ubrania w standardowym proszku, od razu zauważy u siebie wysypkę czy objawy alergii wziewnej. Należy natomiast wiedzieć, że długotrwały (wieloletni) kontakt z tego typu substancjami może w konsekwencji skutkować nabyciem uczulenia, nawet w podeszłym wieku.

Uwaga!

Na rynku można znaleźć proszki do prania reklamowane, jako przeznaczone dla alergików, które w rzeczywistości zawierają syntetyczne alergeny. Dlatego każdorazowo zalecamy lekturę składu produktu.

Komu zaleca się stosowanie hipoalergicznych proszków do prania?

Podstawową „grupą docelową” takich produktów są rzecz jasna dzieci – zwłaszcza noworodki i niemowlęta. Rodzice powinni jak najdłużej chronić swoje pociechy przed kontaktem z chemią, dlatego standardowo zaleca się, aby przynajmniej do 2. roku życia prać dziecięce ubranka wyłącznie w hipoalergicznych proszkach lub płynach.

O przejściu na ekologiczny proszek powinny również pomyśleć osoby dorosłe, które od jakiegoś czasu obserwują u siebie typowe zmiany skórne o podłożu alergicznym. Jeśli uskarżasz się na wysypkę, znikąd pojawił się kaszel i katar i nie widzisz tutaj jakiegoś związku ze zmianą np. diety czy miejsca pracy, to możesz zacząć podejrzewać alergię na któryś ze składników Twojego proszku do prania. Przejdź na proszek hipoalergiczny i sprawdź, czy to pomoże.

Stosowanie proszków do prania dla alergików zaleca się także osobom mającym różnego rodzaju problemy skórne, w tym cierpiącym na choroby pasożytnicze (np. świerzbowiec), egzemy, łuszczycę czy łojotokowe i atopowe zapalenie skóry. Te problemy bardzo często są wywoływane właśnie czynnikami środowiskowymi, wśród których wymienia się także kontakt z substancjami chemicznymi zawartymi w środkach myjących i piorących.

Proszek do prania to nie wszystko

Nawet bardzo dobry proszek hipoalergiczny nie rozwiązuje problemu roztoczy kurzu domowego, czyli jednego z najpowszechniejszych alergenów. Aby je zneutralizować, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Jednym z nich jest płyn do płukania Allergoff. Służy on do namaczania wszelkich tkanin, w tym ubrań, bezpośrednio przed praniem ręcznym lub mechanicznym.

Specjalna formuła zawarta w płynie neutralizuje alergeny roztoczy. Tym samym zyskujemy pełną ochronę przed czynnikiem wywołującym m.in. uporczywy kaszel, nieżyt nosa oraz łzawienie oczu. Płyn jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, neutralizuje również inne alergeny, jak te pochodzenia zwierzęcego, grzyby pleśniowe oraz pyłki roślinne.

Dla stworzenia środowiska przyjaznego alergikom zalecamy również stosowanie innych preparatów z linii Allergoff, w tym środka w sprayu, który zapewnia do 6 miesięcy ochrony przed roztoczami bytującymi m.in. na materacu, w pościeli, pluszowych zabawkach, dywanach czy tapicerowanych meblach.

Powrót