Zdjęcie drapiącej się kobiety

Leczenie świerzbu – wszystko, co trzeba o tym wiedzieć

Świerzb to choroba skórna, na którą szacunkowo może cierpieć nawet 5 proc. światowej populacji. Okazuje się jednak, że większość z nas nie do końca wie, czym jest świerzb i używa tego określenia do nazywania różnych dermatoz, włącznie z reakcjami alergicznymi, wysypkami czy podrażnieniami. W naszym artykule nie tylko charakteryzujemy tę chorobę, ale również wyjaśniamy, na czym polega leczenie świerzbu.

Co to jest świerzb?

Świerzb jest chorobą wywołaną przez świerzbowca – pasożyta z gromady pajęczaków bytującego w warstwie rogowej naskórka. Pasożyt drąży w niej tzw. nory świerzbowcowe, w których samice składają jaja. Choroba ma nieprzyjemne konsekwencje dla nosiciela, przede wszystkim powodując silny, trudny do zniesienia świąd.

Jak można się zarazić świerzbem?

Wbrew obiegowej opinii świerzb nie jest chorobą nizin społecznych i nie świadczy o niskim poziomie higieny osobistej. Choroba może występować u osób, które pieczołowicie dbają o siebie, regularnie się myją, ale po prostu miały kontakt z nosicielem świerzbowca.

Warto wiedzieć, że zarażenie świerzbem następuje w krótkim czasie, ponieważ pasożyt potrzebuje około godzinę na przejście na nowego żywiciela. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, a więc np. poprzez spanie w jednym łóżku, przytulanie się, noszenie tej samej odzieży, zabawę etc.

To dlatego choroba bardzo szybko szerzy się w dużych skupiskach ludzkich, zwłaszcza wśród dzieci. Sprzyja temu obniżona odporność organizmu, stąd świerzbem najłatwiej jest zarazić się jesienią i zimą, po lub w trakcie przechodzenia jakiejś infekcji wirusowej czy bakteryjnej.

Jakie są objawy świerzbu?

Okres wylęgu choroby po przeniesieniu się świerzbowca na nowego nosiciela wynosi nawet 4 tygodnie. Dlatego początkowo trudno jest się zorientować, że możemy mieć problem ze świerzbem. Co gorsza, będąc już nosicielem możemy zarażać tą chorobą inne osoby, w tym przede wszystkim domowników czy współpracowników.

Pierwsze objawy świerzbu pojawiają się zwykle po około 21 dniach od zarażenia i jest to oczywiście głównie nieznośny świąd. Swędzenie skóry jest tak uciążliwe, że trudno jest uniknąć drapania, szczególnie w nocy oraz po kąpieli. To niestety tylko pogarsza sprawę i już po kilku dniach na skórze pojawią się wyraźne dermatozy oraz uszkodzenia naskórka.

„Wizytówką” świerzbu są charakterystyczne dla tej choroby zmiany skórne, czyli grudki i guzy pojawiające się głównie między palcami u rąk, na zgięciach stawowych oraz pod fałdami na ciele. Świerzb może jednak zająć także inne części ciała, włącznie z okolicami intymnymi, pośladkami, brzuchem czy klatką piersiową.

Na czym polega leczenie świerzbu?

W przypadku zauważenia u siebie lub np. dziecka opisanych wyżej objawów świerzbu, należy od razu zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do dermatologa. Ten po rozpoznaniu choroby przepisze pacjentowi odpowiednie preparaty do stosowania miejscowego. Leczenie świerzbu ma charakter wyłącznie objawowy, co oznacza, że skupia się na niwelowaniu dolegliwości oraz dermatoz.

W leczeniu tej choroby stosuje się preparaty z siarką, benzoesanem benzylu oraz permetryną, które nakładamy bezpośrednio na miejsca zajęte świerzbem. Warto natomiast zaznaczyć, że są to środki przeznaczone dla osób od 2. roku życia. W przypadku młodszych dzieci wykorzystuje się inne produkty, które można aplikować również na twarz czy skórę głowy.

Ważne

U niektórych pacjentów (zwłaszcza późno zgłaszających się do lekarza) świerzb może spowodować nadkażenia bakteryjne skóry. W takim przypadku konieczne będzie włączenie leczenia antybiotykiem.

Leczenie powinno objąć nie tylko nosiciela świerzbowca

Wiedząc, z jaką łatwością pasożyt może się przenosić na nowych żywicieli, należy zadbać o to, aby leczeniu poddać wszystkie osoby mające bezpośredni kontakt z chorym – głównie mamy na myśli domowników, u których objawy choroby mogą wystąpić dopiero za kilka tygodni.

Dodatkowo zaleca się, aby wyeliminować różnego rodzaju czynniki, które mogą potęgować szerzenie się świerzbu w kręgu najbliższych osób. Chodzi tutaj m.in. o zmianę pościeli i wypranie jej (podobnie jak bielizny osobistej czy ubrań) w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Rada

Ubrania z delikatnych materiałów, których nie można prać w wysokiej temperaturze, najlepiej jest wyprać z użyciem specjalnego dodatku do prania Allergoff.

W trakcie przechodzenia tej nieprzyjemnej choroby warto również sięgać po preparaty wspomagające leczenie świerzbu. Dobrym przykładem będzie tutaj powlekająco-barierowy krem do ciała Allergoff Atopy, który łagodzi podrażnienia i wyraźnie niweluje uczucie świądu. Dodatkowo do kąpieli warto stosować specjalną emulsję Allergoff Atopy z mocznikiem i emolientami, znakomicie nawilżającą skórę i tym samym ograniczającą potrzebę drapania.

Na koniec podkreślmy jeszcze, że czas leczenia świerzbu może wynieść od kilku dni do nawet kilku tygodni, przy czym można go skrócić właśnie poprzez stosowanie preparatów wspomagających o statusie wyrobów medycznych z linii Allergoff.

Powrót