Kobieta z klamerką na nosie unikająca alergii

Alergia wziewna – jak sobie z nią radzić?

Alergia wziewna – co ją wywołuje?

Alergia wziewna to choroba, która w niektórych przypadkach towarzyszy nam przez okrągły rok.       W zależności od tego na jaką substancję jesteśmy uczuleni – pyłki roślin, grzyby pleśniowe, alergeny zwierząt domowych czy roztoczy kurzu domowego, dokuczliwe objawy dopadają nas podczas pobytu w domu i poza nim. Do głównych objawów alergii wziewnej należą przewlekły, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek oraz kaszel.

Osoby uczulone na pyłki skarżą się na pierwsze objawy już od początku roku – w styczniu zaczyna się bowiem czas pylenia leszczyny. W kolejnych miesiącach we znaki dają się pyłki olszy, topoli, a od kwietnia rozpoczyna się m.in. pylenie traw, które trwa aż do końca września. Okres pylenia kończy się jesienią – jeszcze w październiku notujemy pylenie pokrzywy, natomiast jesień i koniec roku ciężki czas dla osób uczulonych na grzyby Cladosporium i Alternaria.

Dodatkowo, ze względu na ocieplenie klimatu obserwuje się wydłużanie okresu pylenia, co oznacza, że w powietrzu przez długi czas utrzymuje się wysoki poziom różnego rodzaju alergenów. Dlatego osobom uczulonym na pyłki zaleca się dostosowywanie aktywności na świeżym powietrzu do kalendarza pyleń i ograniczanie kontaktu z alergenem na tyle na ile to możliwe. Dodatkowo, po powrocie domu, alergolodzy zalecają kąpiel, zmianę odzieży i przepłukanie jamy nosa i gardła w celu usunięcia alergenów.

Dużym problem dla wielu osób jest uczulenie na alergeny  kota, które aktualnie, obok alergenów roztoczy kurzu domowego są najczęstszym  czynnikiem wywołującym objawy alergii – mowa tu o alergenie Fel d 1, (białko uteroglobulina). Alergeny kota, są bardzo małe i nośne, pojawienie się objawów alergii może u uczulonych osób wystąpić nawet po kontakcie z osobą, która miała wcześniej kontakt ze zwierzęciem. Często słyszymy o sytuacjach, gdy osoba mająca kota dowiaduje się, że ma alergię na posiadane w domu zwierzę. Ponieważ decyzja o rozstaniu z pupilem jest bardzo trudna, zaleca się przynajmniej ograniczenie dostępu zwierzęcia do niektórych pomieszczeń, szczególnie do sypialni. Okazuje się również, że nawet jeśli w domu nie ma już kota, jego alergeny zachowują aktywność jeszcze przez długi czas i są bardzo trudne do usunięcia.

Uczulają także inne domowe zwierzęta – np. króliki i świnki morskie. Dlatego warto decyzję o zakupie zwierzątka dla dziecka dobrze przemyśleć, szczególnie gdy podejrzewany lub obserwujemy u dziecka cechy atopii, czyli wrodzonej, często dziedziczonej po rodzicach  nadwrażliwości alergicznej.

Alergia wziewna – leczenie

Osoby cierpiące ma alergię wziewną z reguły są pod stałą opieką lekarza alergologa, który decyduje o sposobie leczenia. Najczęściej jest to zalecenie przyjmowania  leków przeciwhistaminowych mających na celu zahamowanie wydzielania mediatorów stanu zapalnego. Lekarz może także zdecydować o wdrożeniu immunoterapii swoistej w postaci szczepień, która prowadzi do zmniejszenia wrażliwości osoby uczulonej na alergeny. Dla przykładu u pacjentów cierpiących na alergie na roztocze kurzu domowego podaje się szczepionki zawierające alergeny tych pajęczaków.

Należy pamiętać również, że bardzo istotnym elementem leczenia jest ograniczenie kontaktu alergika z substancją uczulającą. Zgodnie z opiniami lekarzy, istotny wpływ na poprawę samopoczucia pacjentów uczulonych na roztocze kurzu domowego, u których stosuje się immunoterapię swoistą podnoszącą próg wrażliwości na alergeny, jest obniżenie poziomu alergenu, co daje pacjentom tzw. „strefę dobrego samopoczucia”. Polecanymi do tego celu preparatami są Allergoff spray i Allergoff wash, które pomagają w skutecznej eliminacji alergenów roztoczy. Allergoff spray, nie tylko skleja drobiny kurzu, zmniejszając ryzyko ich inhalacji, ale także neutralizuje znajdujące się w kurzu alergeny białkowe. Działanie ochronne preparatu, dzięki zastosowanej technologii „slow release” utrzymuje się nawet do 6 miesięcy. Allergoff wash, nie tylko skutecznie eliminuje alergeny, ale również pasożyty, więc jest także nieocenionym wsparciem terapii chorób pasożytniczych skóry. Dużym atutem produktu jest skuteczność w niskiej temperaturze, co jest istotne w przypadku tkanin, które w wysokiej temperaturze, tj. powyżej 60°C uległyby zniszczeniu.

Stosowanie preparatów redukujących poziom alergenów, jest jednym z głównych zaleceń dla osób cierpiących na alergie wziewne. Ponadto, alergicy powinni także zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie swojego mieszkania i przestrzeganie kilku zasad,  z których niektóre prezentowane są poniżej:

  • ograniczenie ilości lub pozbycie się przedmiotów gromadzących kurz i kwiatków doniczkowych
  • częstą wymianę pościeli
  • pranie w wysokiej temperaturze zasłon, bielizny, pościeli, poduszek, kołder (powyżej 60°C) lub stosowanie specjalistycznych dodatków do prania skutecznych na alergeny, także w niskiej temperaturze ( Allergoff Wash)
  • stosowanie filtrów i oczyszczaczy powietrza
  • utrzymywanie suchej atmosfery, tj. około 45% wilgotności względnej
  • używanie wysoko wydajnych odkurzaczy typu HEPA
  • wycieranie kurzu wilgotną szmatką
  • częste wietrzenie mieszkań

Objawów alergii wziewnej nie należy bagatelizować, nieleczony katar sienny, może przerodzić się w poważniejszą chorobę, jaką jest alergiczna astma oskrzelowa. Nie należy też popadać w panikę, Stosowanie się do zaleceń lekarzy oraz zachowanie środków ostrożności pozwala na normalne życie.

 

Powrót

wypróbuj również

Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja „travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Polecany w celu obniżenia poziomu stężenia alergenów obecnych w kurzu domowym. Zapobiega rozwojowi alergii i zaostrzeniu objawów uczulenia.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz