Zdjęcie kobiety podczas sprzątania

Alergeny roztoczy – jak się ich pozbyć ze swojego mieszkania?

Roztocze należą do grupy najczęściej uczulających alergenów. Wszyscy mamy z nimi kontakt na co dzień, jednak u niektórych osób może to powodować nieprzyjemne objawy alergiczne, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście dysponujemy dziś skutecznymi środkami pozwalającymi nam uniknąć tego typu konsekwencji. Jak pozbyć się alergenów roztoczy ze swojego bezpośredniego otoczenia? Poznaj najskuteczniejsze sposoby.

Dbanie o czystość to podstawa

Każda osoba, która ma stwierdzoną lub podejrzewa u siebie alergię na roztocza kurzu domowego powinna wprowadzić w swoim otoczeniu zasadę szczególnej dbałości o czystość. Mieszkanie, dom, biuro czy nawet prywatny samochód powinny być regularnie odkurzane, nawet codziennie lub kilka razy w tygodniu. Najlepiej jest używać do tego odkurzacza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje drobnoustroje i nie dopuszcza do ich dalszego unoszenia się w powietrzu. Dodatkowo zalecamy częste mycie płaskich powierzchni na mokro.

Rada

Osoby mające wyraźne objawy tzw. alergii na kurz, które nasilają się podczas sprzątania, powinny stosować podstawowe środki ochrony osobistej. Zaliczamy do nich gumowe rękawiczki oraz maseczkę ochronną, np. ze sklepu BHP czy zwykłą maseczkę antywirusową.

Wietrzenie

Wietrzenie pomieszczeń to podstawa profilaktyki alergii na roztocza kurzu domowego, a także ważne działanie pozwalające zminimalizować obecność tych pasożytów w swoim otoczeniu. Zaznaczamy przy tym, że prawidłowo przeprowadzone wietrzenie polega na wywołaniu przeciągu w pomieszczeniu. Otwieramy więc szeroko okna na 10-15 minut, nawet w okresie zimowym. To dużo skuteczniejsza metoda niż tzw. rozszczelnianie okien.

Wietrzenia wymagają jednak nie tylko pomieszczenia domowe i biurowe, ale także wszelkie materiały, w których bytują pasożyty. Można tutaj wymienić przede wszystkim pościele, koce, materace, prześcieradła, dywany, narzuty, firany czy zasłony. Wykorzystujemy każdy dzień z dobrą pogodą (idealne warunki to mróz i pełne słońce) do tego, aby wywiesić te rzeczy na balkonie, tarasie etc.

Nieprzegrzewanie pomieszczeń

Częstym błędem sprzyjającym namnażaniu się roztoczy kurzu domowego jest utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu czy w biurze. Takie działanie jest nie tylko niezdrowe (m.in. powoduje osłabienie odporności) i kosztowne, ale też może potęgować objawy alergii na odchody pasożytów bytujących w kurzu.

Optymalna dla ludzkiego organizmu jest temperatura w zakresie od 20 do 21 stopni Celsjusza, przy utrzymaniu wilgotności na poziomie około 50%. Warto zatem delikatnie skręcić kaloryfery z korzyścią i dla swojego zdrowia, i dla portfela.

Alergicy powinni zrezygnować z elementów wyposażenia sprzyjających namnażaniu się roztoczy

Tutaj trzeba wspomnieć przede wszystkim o wszelkiego rodzaju materiałach dosłownie zbierających kurz, jak dywan, wykładzina, dywaniki łazienkowe, chodniki, grube obrusy, zasłony czy narzuty. Warto się tego wszystkiego pozbyć zwłaszcza z sypialni, w której przecież spędzamy nieprzerwanie nawet 8-10 godzin na dobę.

Jeśli usunięcie takich materiałów nie wchodzi w grę (np. nie ma możliwości pozbycia się tapicerowanej sofy), to koniecznie trzeba dbać o ich regularne odkurzanie, a w miarę możliwości także wietrzenie i stosowanie specjalnego środka ochronnego.

Rada

W mieszkaniu/domu/biurze alergika nie powinno zabraknąć wydajnego oczyszczacza powietrza. Ceny takich urządzeń na szczęście już nie szokują, dlatego naprawdę warto rozważyć taką inwestycję.

W tym miejscu zachęcamy również do lektury innego artykułu, w którym szerzej omawiamy 5 skutecznych sposobów na zminimalizowanie uczulenia na roztocza kurzu domowego.

Preparaty na alergeny roztoczy z linii Allergoff

Wszystkie wcześniejsze wskazówki łączy jedno: wymagają zmiany swoich przyzwyczajeń oraz często wprowadzenia małej rewolucji w przestrzeni domowej czy biurowej. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w przypadku stosowania specjalistycznych środków na alergeny roztoczy kurzu domowego, które pozwalają zabezpieczyć przed nimi różne powierzchnie. Dotyczy to m.in. materaca do spania, tkanin, tapicerowanych mebli czy pluszowych zabawek.

Najważniejszym produktem z linii Allergoff na alergeny roztoczy jest Allergoff Spray, czyli neutralizator alergenów kurzu domowego, pyłków roślinnych oraz alergenów odzwierzęcych. Zapewnia nawet kilkumiesięczną ochronę przed czynnikami uczulającymi.

Innym rekomendowanym środkiem jest Allergoff Wash, który neutralizuje alergeny roztoczy w ubraniach, pościeli i innych tkaninach, także tych, które nie mogą być prane w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Płyn Allergoff Wash to dodatek do prania, który sprawdza się w eliminacji nie tylko alergenów, ale także pasożytów wywołujących choroby dermatologiczne, jak nużeniec czy świerzbowiec.

Wiesz już, jak pozbyć się alergenów roztoczy z mieszkania, domu, biura, a nawet samochodu. Czas zatem zastosować opisane metody w praktyce. Pamiętaj, że jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma wyraźne objawy alergii na kurz (potoczne określenie reakcji alergicznej na odchody roztoczy kurzu domowego), to w pierwszej kolejności warto wykonać testy, a następnie wdrożyć powyższe zasady, z akcentem na stosowanie skutecznych środków przeciwko alergenom roztoczy z linii Allergoff.

Powrót

wypróbuj również

Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja „travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Polecany w celu obniżenia poziomu stężenia alergenów obecnych w kurzu domowym. Zapobiega rozwojowi alergii i zaostrzeniu objawów uczulenia.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml DODATEK DO PRANIA

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz