Zdjęcie dziewczynki

5 skutecznych sposobów na zminimalizowanie uczulenia na roztocze kurzu domowego

Roztocze kurzu domowego to pasożyty, który bytują w każdym domu, mieszkaniu czy biurze. Nie są widoczne gołym okiem, nie czuć ich i nie słychać. W pewnym momencie możemy jednak boleśnie przekonać się o ich obecności, gdy kontakt z pajęczakami wywoła alergię – potocznie nazywaną uczuleniem na kurz. To już oznacza męczenie się z porannym katarem, słabą jakością snu, łzawieniem oczu i uporczywym kaszlem. W skrajnym przypadku alergia może wywołać astmę oskrzelową czy chroniczne zapalenie zatok. Uczulenie na roztocze kurzu domowego jest bardzo uciążliwe, ale można minimalizować jego objawy. Oto 5 skutecznych sposobów.

Środki na alergeny roztoczy kurzu domowego

Stosowanie tego typu środków powinno być podstawą ochrony przed alergenami kurzu domowego. Warto tutaj zaufać sprawdzonym rozwiązaniom, których skuteczność potwierdzają bardzo dobre opinie tysięcy użytkowników. W Polsce zdecydowanie największym zaufaniem konsumentów cieszą się produkty marki Allergoff.

Najpopularniejszym środkiem z linii Allergoff jest spray do zewnętrznego stosowania, który służy do zabezpieczania powierzchni narażonych na bezpośredni kontakt z alergenem. Mowa przede wszystkim o materacu, kołdrze, poduszce, pluszowych zabawkach, tapicerowanych meblach, zasłonach czy dywanach. Każdy z tych przedmiotów stanowi siedlisko roztoczy kurzu domowego. Dla przykładu: na materacu może bytować kilka milionów (!) tych pajęczaków. Stąd objawy alergii nasilają się w nocy i po przebudzeniu.

Warto wiedzieć

Jednorazowe użycie Allergoff w sprayu zabezpiecza powierzchnię przed pasożytami na około 6 miesięcy. Środek wykazuje również bardzo skuteczne działanie neutraliujące alergeny odzwierzęce czy pyłki roślinne.

W linii Allergoff znajdziemy również specjalistyczny płyn do namaczania tkanin, który neutralizuje alergeny obecne w tkaninach. Zaletą tego środka jest fakt, że działa on nawet w przypadku prania w niskiej temperaturze. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które np. mają pościel wykonaną z jedwabiu i nie mogą zwalczać roztoczy używając programu prania w temperaturze powyżej 60°C.

Regularne stosowanie produktów Allergoff realnie przyczynia się do poprawy jakości życia alergika. Nie ma łatwiejszego i skuteczniejszego sposobu na natychmiastowe zneutralizowanie roztoczy kurzu domowego. Środki Allergoff są w pełni bezpieczne dla ludzi (w tym małych dzieci) i zwierząt domowych.

Wietrzenie mieszkania

Choć wydaje się, że jest to bardzo prozaiczna czynność, to w rzeczywistości większość z nas źle wietrzy swoje mieszkania. Prawidłowe wietrzenie polega na szerokim otwarciu okien na minimum 10 minut– nawet w mroźny dzień. Uchylanie czy rozszczelnianie okien nie wystarczy.

Alergicy powinni pamiętać o bardzo prostej zasadzie: po przebudzeniu nie ścielimy od razu łóżka! Warto zostawić pościel w nieładzie, następnie otworzyć okno i odsłonić rolety/kotary. Dzięki temu do wnętrza sypialni wpadnie więcej światła słonecznego. Promieniowanie UV zabija roztocze, podobnie jak bardzo niska temperatura. Po 10 minutach wietrzenia można już spokojnie zaścielić łóżko.

Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu przedmiotów, na których bytuje najwięcej pasożytów. Chodzi tutaj przede wszystkim o kołdrę, poduszkę, poszewki, prześcieradło, materac, pluszowe zabawki czy koce. W miarę możliwości należy wywieszać je na świeżym powietrzu co tydzień – można do tego wykorzystać balkon czy taras, a w ostateczności po prostu szeroko otworzyć okna i wywołać efekt przeciągu. Najlepiej jest robić to w mroźne, słoneczne dni.

Częsta zmiana pościeli i ręczników

Co to właściwie znaczy „częsta”? Alergicy powinni się zaopatrzyć w kilka kompletów pościeli i ręczników, ponieważ dla ich dobra zaleca się zmianę:

  • Pościeli – co tydzień, maksymalnie co 10 dni;
  • Ręczników – co 3 dni;

Zarówno pościel, jak i ręczniki, tworzą idealne środowisko dla pajęczaków, które uwielbiają wilgoć i wysoką temperaturę. Ponadto roztocze mają dostęp do swojego podstawowego pożywienia, czyli martwego naskórka. Aby „uprzykrzyć” im życie warto więc zmieniać pościel i ręczniki z dużą częstotliwością.

Pranie w wysokiej temperaturze

Roztocze giną w temperaturze około 60°C. Piorąc pościel, kołdrę, poduszkę czy ubrania warto więc wybierać intensywny program. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Coraz częściej korzystamy z delikatnych materiałów, które można prać w temperaturze maksymalnie 40°C, co nie wystarczy, by pozbyć się pasożytów. W takiej sytuacji zalecamy wcześniejsze namoczenie tkaniny we wspomnianym już płynie do tkanin Allergoff.

Akcent na czystość

Osoby z natury pedantyczne znacznie lepiej radzą sobie z objawami alergii na roztocze kurzu domowego. Jeśli Twoje podejście do porządku jest nieco bardziej liberalne, to radzimy wprowadzić rygorystyczne zasady dbania o czystość. Częste odkurzanie i mycie podłóg to podstawa. Najważniejsza jest regularność – lepiej nie dopuszczać do sytuacji, gdy po całym tygodniu alergik musi nagle zmierzyć się z chmarą kurzu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób posiadających zwierzęta domowe (ich sierść także jest siedliskiem alergenów kurzu).

Przed zabraniem się za porządki w domu warto założyć maseczkę ochronną i gumowe rękawiczki. Jeśli tylko jest taka możliwość, sprzątanie powinna wziąć na siebie osoba niemająca problemu z alergią na roztocze.

Stosowanie się do tych podstawowych zasad wcale nie wywraca życia do góry nogami. Przy odrobinie samozaparcia można znacznie ograniczyć ilość alergenów w swoim środowisku i tym samym załagodzić objawy uczulenia.

Powrót