Atopowe zapalenie skóry to jedna z najbardziej uciążliwych chorób dermatologicznych. Dotyka osoby w każdym wieku, ale najczęściej zmagają się z nią małe dzieci. AZS niestety wywraca życie chorego do góry nogami. Przede wszystkim wymaga wdrożenia rygorystycznych zasad higieny oraz stosowania specjalistycznych środków łagodzących objawy atopii. W naszym poradniku wyjaśniamy, po jakie kosmetyki warto sięgać, aby wspomóc leczenie atopowego zapalenia skóry.
Krem do skóry atopowej
Na rynku jest dostępnych wiele kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej. Jak wybrać ten naprawdę dobry? Tutaj najważniejsze jest kierowanie się informacją, czy mamy do czynienia ze zwykłym kosmetykiem, czy może jednak z wyrobem medycznym. Nietrudno się domyślić, że to drugie rozwiązanie sprawdzi się lepiej przy atopowym zapaleniu skóry.
Kolejnym kryterium wyboru jest skład kremu. Skóra atopowa cierpi z powodu drastycznego niedoboru składników odżywczych, ale przede wszystkim jest skrajnie przesuszona. Dlatego najważniejsze jest to, aby krem zawierał emolienty oraz mocznik. Oba te składniki mają znakomite właściwości nawilżające.
Osoby dotknięte AZS obserwują u siebie poważny problem z odbudową skóry. Wszystko przez to, że skutkiem tej choroby jest zahamowanie naturalnych procesów regeneracyjnych. Wystarczy więc byle otarcie, by na skórze pojawiły się gojące się zmiany. Skórze atopowej brakuje również bariery ochronnej, którą można odbudować stosując krem bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9.
Dobrze będzie także sięgnąć po krem silnie natłuszczający, co nie tylko chroni przed podrażnieniami, ale również łagodzi swędzenie i szczypanie czy wreszcie hamuje efekt przesuszenia. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby aktywne, codziennie wychodzące do pracy czy szkoły, u których podrażnienia wywołuje nawet zwykły kontakt skóry z ubraniem.
Ponieważ ten artykuł jest poświęcony kosmetykom wspomagającym leczenie atopowego zapalenia skóry, nie możemy pominąć bardzo ważnej cechy charakteryzującej dobry produkt zalecany przy AZS. Chodzi o zawartość prebiotyków, które wspomagają odbudowę fizjologicznej flory bakteryjnej skóry, ograniczając przy tym florę patogenną – to przez nią rany na skórze bardzo wolno się goją i tworzy się w nich stan zapalny.
Wszystkie wymienione kryteria spełnia powlekająco-barierowy krem do ciała Allergoff Atopy. Jest to wyrób medyczny bezpieczny dla dzieci już od 1. miesiąca życia. Ma bardzo dobre opinie rodziców i jest zalecany do codziennego stosowania w ramach pielęgnacji skóry atopowej – również przez osoby dorosłe.
Sam krem może nie wystarczyć
Pielęgnacja skóry z AZS bywa niestety bardzo uciążliwa i czasochłonna. Oczywiście dużo zależy tutaj od skali choroby, bo nie u wszystkich pacjentów daje ona takie same objawy. Bez względu na to trzeba natomiast pamiętać, że podstawą jest intensywne nawilżanie skóry i dbanie, aby nie doszło do jej przesuszenia.
Osoby chorujące na AZS dobrze wiedzą, że nie powinny brać długich kąpieli, ponieważ paradoksalnie wysusza to skórę. Można temu jednak zaradzić stosując podczas kąpieli barierową emulsję lub oliwkę do kąpieli leczniczych Allergoff. Efektem zastosowania jednego z tych wyrobów jest wyraźne uczucie ulgi oraz dogłębne nawilżenie skóry. Emulsję lub oliwkę powinny stosować szczególnie osoby, które mają kontakt z mocno chlorowaną wodą.
Jakich kosmetyków należy unikać?
Przede wszystkim tych zawierających alkohol, a więc niestety większości perfum dostępnych na rynku. Alkohol, nawet w niewielkim stężeniu, prowadzi do znacznego przesuszenia skóry, na co osoby chorujące na AZS nie mogą sobie po prostu pozwolić.
Kolejnym „zakazanym” składnikiem są detergenty. Niestety, bardzo trudno jest je całkowicie wyeliminować ze swojego otoczenia, ponieważ znajdują się w niemal wszystkich popularnych środkach myjących (szampony, żele pod prysznic, mydła). Dlatego osoby chorujące na AZS powinny, w miarę możliwości, sięgać po naturalne kosmetyki, bazujące na ziołach i wolne od agresywnych detergentów.
Pamiętajmy, że skóra ma również pośredni kontakt ze środkami zawierającymi detergenty i inne produkty przemiany chemicznej. Mamy tutaj na myśli oczywiście proszki do prania i płyny do płukania tkanin. Rozsądnie będzie z nich zrezygnować i zastąpić je proszkiem dla alergików. Stosowanie specjalnych kosmetyków wspomagających leczenie atopowego zapalenia skóry jest podstawą skutecznej terapii. Produkty dobrej klasy, stworzone specjalnie z myślą o potrzebach skóry atopowej, przynoszą ulgę, przyspieszają gojenie się ran, chronią skórę przed infekcjami i utratą wody. Nie może ich zatem zabraknąć w łazience osoby zmagającej się z tą przykrą przypadłością.