Świerzb to bardzo nieprzyjemna choroba skórna, którą powszechnie kojarzy się ze środowiskami patologicznymi. Tymczasem świerzbem można się zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. w pracy, na basenie, w szkole czy przedszkolu. Nie ma tutaj znaczenia ani osobisty poziom higieny, ani status majątkowy. Z chorobą zmaga się około 5% światowej populacji, stąd tak duże zapotrzebowanie na preparaty wspierające leczenie świerzbu. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie produkty mogą pomóc oraz jak je stosować, by maksymalnie przyspieszyć terapię tej dokuczliwej przypadłości.
Czym jest świerzb?
Nazwa tej choroby skórnej wzięła się oczywiście od świerzbowca, czyli wyjątkowo złośliwego pasożyta z gromady pajęczaków, którego nie da się dostrzec gołym okiem. Świerzbowce bytują na ludzkiej skórze, a dokładnie w warstwie rogowej naskórka, w której samice drążą nory świerzbowcowe i składają w nich jaja.
Do zarażenia świerzbem może dojść niemal natychmiast po kontakcie z nosicielem. Przejście na nowego żywiciela zajmuje świerzbowcowi mniej niż godzinę, natomiast okres wylęgu to średnio 3 do 4 tygodni. W tym czasie nowy „opiekun” pasożyta sam zaczyna zarażać, pomimo braku jednoznacznych objawów.
Do zarażenia się świerzbowcem najczęściej dochodzi w dużych skupiskach ludzi. Czynnikiem ryzyka są przede wszystkim bezpośrednie kontakty skórne, spanie w jednym łóżku, pożyczanie sobie odzieży czy nawet przytulanie się. U osób z obniżoną odpornością do zarażenia może dojść w wyniku niewinnego podania ręki.
Ważne!
Osób chorujących na świerzb nie należy stygmatyzować. Wbrew obiegowej opinii nie jest to choroba patologicznych środowisk, a zarazić się nią mogą nawet osoby bardzo zadbane i świetnie sytuowane.
Objawy choroby
Świerzbowiec przez około miesiąc wije sobie „gniazdko” w naskórku nosiciela. Wraz z rozwojem pasożytów zaczynają się pojawiać pierwsze objawy kliniczne. Najbardziej charakterystyczny jest oczywiście silny świąd, który zmusza do drapania skóry. Typowe dla świerzbu jest to, że swędzenie nasila się w nocy lub po gorącej kąpieli.
Kolejnym objawem są wyraźnie widoczne zmiany skórne. Pojawiają się nieestetyczne grudki i guzki – należy ich szukać przede wszystkim między palcami u rąk, na zgięciach stawowych oraz pod fałdkami na ciele. U niektórych osób zmiany te występują także w okolicach brodawek sutkowych, narządów płciowych, pępka oraz pośladków.
Leczenie świerzbu
Terapia choroby przebiega objawowo, co oznacza, że pacjentowi przepisuje się przede wszystkim środki do stosowania miejscowego. Najpopularniejsze preparaty zawierają związki siarki, benzoesan benzylu oraz permetrynę. Przepisany środek należy nakładać na całe ciało za wyjątkiem głowy, szczególną uwagę zwracając na przestrzenie międzypalcowe, zgięcia, pachy, nadgarstki, łokcie oraz okolice intymne. Takie preparaty są przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci od 2. roku życia.
W sytuacji, gdy terapii musi zostać poddane niemowlę, stosuje się specjalne serie preparatów, które powinny być aplikowane także na skórę głowy, twarzy i uszu. Zaleca się smarowanie ciała przed położeniem się spać, ponieważ w wysokiej temperaturze świerzbowce są bardziej podatne na działanie leku.
Ważne!
Leczeniu należy poddać całą rodzinę mieszkającą z pacjentem, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, iż w okresie wylęgania choroby mogło dojść do zarażenia także innych osób.
Jeśli poza zmianami skórnymi i swędzeniem u pacjenta występuje także nadkażenie bakteryjne, może zapaść decyzja o rozpoczęciu antybiotykoterapii (doustnej lub stosowanej miejscowo). Dodatkowo niezbędne jest wyeliminowanie czynników ryzyka ponownego zarażenia się świerzbowcem. W tym celu zaleca się m.in.:
- Zmianę pościeli
- Wypranie bielizny i ubrań w wysokiej temperaturze (powyżej 50°C) lub z dodatkiem płynu do tkanin Allergoff ;
- Profilaktyczne wypranie lub przynajmniej wyprasowanie tapicerowanych mebli, z których korzystała zarażona osoba;
Terapię warto również uzupełnić stosowaniem specjalistycznego preparatu wspierającego leczenie świerzbu. Szczególnie zalecane są kremy o statusie wyrobu medycznego, jak Allergoff Atopy. Jest to środek zawierający liczne substancje przyspieszające odbudowę skóry, wykazujące działanie antybakteryjne oraz silnie nawilżające.
Powlekająco barierowy krem do ciała Allergoff Atopy łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza uczucie swędzenia. Wspiera naturalne procesy regeneracyjne i pomaga w obudowie warstwy ochronnej skóry. Zawarte w nim prebiotyki przyczyniają się do wytworzenia korzystnego mikrośrodowiska na skórze, przeciwdziałając tym samym rozwojowi patologicznej flory bakteryjnej. Dodatkowo zaleca się stosowanie powlekającej emulsji do kąpieli Allergoff Atopy, która zawiera mocznik i emolienty, znakomicie nawilża skórę oraz przynosi wyraźną ulgę.
Okres leczenia świerzbu jest kwestią indywidualną. Może trwać kilka dni, ale równie dobrze kilka tygodni. Najważniejsze jest to, aby nie zwlekać z wizytą u dermatologa, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby. Wczesna reakcja pozwala szybko poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem.