Zdjęcie dziecka z AZS

Dlaczego warto stosować balsam do skóry atopowej? Oto 3 najważniejsze korzyści

Skóra atopowa to bardzo nieprzyjemna przypadłość, na którą cierpi około 20% światowej populacji. Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, jest chorobą nieuleczalną. Najczęściej diagnozuje się ją u maleńkich dzieci oraz między 6. a 7. rokiem życia. Atopia może być jednak kontrolowana w taki sposób, aby nie ograniczała aktywności życiowej chorego. Do tego niezbędne jest stosowanie specjalistycznych środków, w tym balsamu do skóry atopowej. W naszym artykule wymieniamy 3 najważniejsze korzyści, jakie płyną z sięgania po tego typu produkt.

Słowem wstępu: czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu alergicznym. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest to, że skóra przypomina pergamin. Jest bardzo cienka, niemalże przezroczysta, a do tego niezwykle sucha. Niedostateczne nawilżenie powoduje powstawanie przykrych zmian skórnych, jak liszaje, czerwone krostki i grudki, ropnie. W skrajnym przypadku mogą one pokrywać nawet znaczny obszar ciała, wywołując uporczywe swędzenie.

Atopowe zapalenie skóry, choć nie zagraża bezpośrednio życiu, jest poważną chorobą, mającą ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Silne swędzenie utrudnia chociażby zasypianie, dlatego osoby z AZS często uskarżają się na bezsenność.

Ważne!

Wbrew obiegowej opinii AZS nie jest chorobą zakaźną, a więc nie można się nią zarazić poprzez kontakt ze skórą chorego. Jeśli jedna osoba w gospodarstwie domowym ma atopowej zapalenie skóry, może korzystać z tych samych ręczników czy sanitariatów. Ludzi z AZS nie wolno stygmatyzować!

U niektórych osób przebieg AZS jest dość łagodny, a objawy mogą nawet niemal całkowicie ustąpić po osiągnięciu dojrzałości. Nie oznacza to jednak, że choroba bezpowrotnie minęła. Atopowe zapalenie skóry ma tendencję do nawracania, a więc pacjenci, u których zdiagnozowano AZS, do końca życia powinni stosować się do podstawowych zasad higieny i pielęgnacji skóry.

Aby zminimalizować dokuczliwość objawów AZS, warto przede wszystkim:

  • Stosować specjalistyczne środki pielęgnacyjne, w tym kremy, balsamy i emulsje do kąpieli;
  • Unikać czynników wywołujących reakcję alergiczną – może to być dym papierosowy czy roztocza kurzu domowego (przydatne będzie więc stosowanie środków neutralizujących roztocze z serii Allergoff);
  • Ograniczać przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych;
  • Unikać kąpieli w mocno chlorowanej wodzie– z reguły trzeba zapomnieć o wizytach na basenie;
  • Nosić ubrania z miękkich materiałów– warto natomiast usunąć z garderoby wełniane swetry, które działają na skórę drażniąco;
  • Regularnie wymieniać materac do spania– powinno się to robić minimum co 7 lat. Nowy materac warto także zabezpieczyć preparatem Allergoff w sprayu;

Masz AZS? Zacznij stosować balsam do skóry atopowej, a osiągniesz te 3 korzyści

Pierwszą, najistotniejszą korzyścią płynącą ze stosowania balsamu do skóry atopowej, jest kontrolowanie i minimalizowanie objawów choroby. Dobre balsamy mają status wyrobu medycznego, a ich zadaniem jest dokładne nawilżenie skóry i wytworzenie na niej nawilżająco-natłuszczającej bariery ochronnej. Dzięki temu skóra wolniej traci zgromadzoną w niej wodę, nie jest przesuszona, co pozwala złagodzić typowe dermatozy towarzyszące temu schorzeniu: zwłaszcza świąd i pieczenie.

Drugą zaletą korzystania z balsamu do skóry atopowej jest znaczne ograniczenie ryzyka zachorowania na astmę oskrzelową. Warto bowiem wiedzieć, że AZS jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia astmy w okresie dojrzewania lub po osiągnięciu dorosłości. Dlatego szczególnie ważne jest kontrolowanie atopii zdiagnozowanej u dzieci.

Stosowanie balsamu do skóry atopowej to także sposób na poprawienie jakości życia. Nie jest tajemnicą, że osoby z AZS bardzo często unikają towarzystwa, nie zdejmują ubrań na plaży, po prostu wstydzą się swojej przypadłości. Specjalistyczny balsam wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze, a więc przyspiesza gojenie się zmian atopowych. Prawidłowa, konsekwentna pielęgnacja sprawia, że dermatozy są mniej widoczne.

Sam balsam może nie wystarczyć

Zakres pielęgnacji skóry z AZS zależy oczywiście od tego, jak bardzo rozwinęła się choroba. Bywa, że stosowanie balsamu pozwoli całkowicie kontrolować zmiany. Jednak w cięższych przypadkach zalecane jest sięgnięcie po kompleksowe serie kosmetyków o statusie wyrobów medycznych.W skład zestawu wchodzą:

  • Barierowa emulsja do kąpieli leczniczych
  • Barierowa oliwka do kąpieli leczniczych
  • Powlekająco barierowy krem do ciała

Używanie wszystkich tych produktów daje gwarancję znacznego poprawienia stanu skóry i zmniejsza ryzyko pojawiania się bardzo widocznych dermatoz. Ponadto wyroby te wzmacniają skórę, przyspieszają proces jej regeneracji, łagodzą świąd i pieczenie oraz chronią skórę przed czynnikami wywołującymi reakcję alergiczną – zwłaszcza roztoczami.

Stosując balsam do skóry atopowej oraz inne produkty polecane osobom z AZS, zyskujesz ogromną szansę na to, by cieszyć się życiem bez ograniczeń. Walcz z atopowym zapaleniem skóry kompleksowo – takie podejście przynosi zdecydowanie najlepsze efekty.

Powrót