Sezon letni może pozornie nie kojarzyć się z alergią na roztocze, ale faktem jest, że poziom alergenów roztoczy w pomieszczeniach latem, jest wysoki na tyle, by u osób o cechach nadwrażliwości na ten alergen wywołać objawy takie jak: uczucie zatkanego nosa, puchnięcie i swędzenie oczu, kaszel czy swędzące zmiany skórne.
Przypomnijmy tutaj, że roztocze kurzu domowego są najczęstszą przyczynę alergii w naszej strefie klimatycznej, a alergia ta ma charakter całoroczny i zaostrza się w okresie jesieni oraz zimy, z uwagi na sezon grzewczy i słabą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
Stężenie alergenów w okresie letnim jest niższe niż w okresie grzewczym, co powoduje, że objawy alergii są słabiej odczuwane. Alergicy powinni jednak zachować czujność podczas letnich wyjazdów, szczególnie z zakwaterowaniem w miejscach gdzie panuje w ciągu roku większa wilgotność (np. domki letniskowe) – tu ilość roztoczy i ich alergenów, może bardzo niemile zaskoczyć. Pułapką dla alergika, mogą być także hotele i pensjonaty, gdzie znajdują się liczne rezerwuary kurzu, takie jak zasłony, dywany, narzuty czy tapicerowane meble.
Nie uciekniemy przed alergią na roztocze za granicę, zwłaszcza jeśli wybierzemy się do krajów, w których średnia temperatura roczna przekracza 12°C i panuje wysoka wilgotność. Tutaj stężenie roztoczy w 1g kurzu może przekroczyć 5.000 osobników, podczas gdy nawet 100 okazów w 1g kurzu może wywołać objawy alergii o osoby uczulonej na alergeny roztoczy.
Co także ciekawe, właśnie w okresie letnim dochodzi do intensywnego wzrostu populacji tych mikroskopijnych pajęczaków. W miejscach gdzie śpimy, odnajdują optymalne warunki do rozwoju – ciepło, wilgoć, dużą ilość złuszczonego naskórka. Dlatego, nie tylko ze względu na higienę, ale także mając na uwadze dbałość o zdrowie, w tym czasie należy często zmieniać pościel, wietrzyć rano łóżko – poprzez nie ścielenie go zaraz po obudzeniu, wietrzyć sypialnię przed snem i po obudzeniu. Poduszki, kołdry, materac lub tapczan warto zabezpieczać środkiem Allergoff, który neutralizuje i usuwa alergeny roztoczy kurzu oraz hamuje możliwość unoszenia się drobinek kurzu w powietrzu.
Pamiętajmy, że alergia, jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się okresami zaostrzenia i remisji. Brak objawów nie oznacza całkowitego ustąpienia choroby, dlatego osoby uczulone, powinny zachować ostrożność i w miarę możliwości ograniczać kontakt z alergenami, by nie zwiększać ryzyka nawrotu lub zaostrzenia objawów choroby alergicznej.