Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna skóry, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy atopowe zapalenie skóry jest wyleczalne? Jak wygląda atopowe zapalenie skóry? Co na AZS stosować, aby odczuć ulgę? O wszystkich tych aspektach przeczytasz w poniższym artykule.

AZS (atopowe zapalenie skóry) – co to?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba przewlekła o podłożu zapalnym, która często współwystępuje z innymi schorzeniami alergicznymi, takimi jak astma czy katar sienny. 

Czym objawia się alergiczne zapalenie skóry? Przede wszystkim jest to stan, w którym skóra jest w charakterystyczny sposób przesuszona, podatna na podrażnienia i wykazująca nadreaktywność na czynniki zewnętrzne. Choroba ma charakter nawrotowy – objawy nasilają się w okresach zaostrzeń, a w fazie remisji mogą niemal całkowicie ustąpić.

Najczęściej diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry u dzieci, ale coraz częściej również i dorośli cierpią z powodu AZS, które zaczyna się u nich objawiać w dojrzałym wieku. 

Atopowe zapalenie skóry: objawy

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Objawy obejmują przede wszystkim silny świąd, który nasila się zwłaszcza w nocy, a także, gdy skóra jest rozgrzana (np. po kąpieli, po wysiłku, pod ciepłymi ubraniami). 

Kolejną kwestią jest suchość i zaczerwienienie skóry, które może przeradzać się w pękanie naskórka i prowadzi do powstawania takich zmian, jak egzema oraz nadkażeń bakteryjnych. 

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych stwierdza się obecność swędzących, czerwonych plam, często w okolicach zgięć łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.

Bywa jednak, że niektóre choroby wyglądają podobnie do AZS. Łuszczyca skóry i egzemy kontaktowe mogą być mylone z atopowym zapaleniem skóry u dziecka.

Warto zapoznać się z charakterystycznymi zmianami powstającymi przy AZS, wpisując  w wyszukiwarkę hasło „Atopowe zapalenie skóry zdjęcia”, aby mieć świadomość, jak faktycznie prezentuje się ta choroba.

Atopowe zapalenie skóry: przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób na tle alergicznym, są bardzo złożone. Przede wszystkim, ważną rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne. AZS często występuje w całych rodzinach.

Po drugie, czynnikiem sprzyjającym rozwijaniu się atopowego zapalenia skóry są współistniejące alergie, które uaktywniają się np. w kontakcie z roztoczami, pyłkami roślin czy konkretnymi produktami spożywczymi. 

Dowiedziono, że większą podatność na rozwój AZS mają osoby, u których stwierdzono zaburzenia bariery naskórkowej, co prowadzi do utraty wody, a także podatności skóry na infekcje i reakcje alergiczne.

Niektóre czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, stres czy zmiany temperatury także zwiększają ryzyko pojawienia się objawów AZS.

Jak widać, choroba ta wymaga kompleksowego podejścia do diagnozy i leczenia. Jeśli zaobserwujemy u siebie lub dziecka objawy mogące wskazywać na atopowe zapalenie skóry, warto jak najszybciej udać się do dermatologa celem postawienia diagnozy i rozpoczęcia terapii.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Obecnie odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdy świadomość tej choroby była stosunkowo niska. Najlepsze wyniki terapeutyczne uzyskuje się przez indywidualne podejście oraz odpowiednio dobrane preparaty i kosmetyki leczące zmiany skórne.

Co na atopowe zapalenie skóry zazwyczaj przepisują lekarze? Specjaliści zalecają stosowanie leków miejscowych, takich jak maści sterydowe lub inhibitory kalcyneuryny, które pomagają złagodzić stan zapalny. Leki te wydawane są na receptę i nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem. 

Dodatkowo konieczne jest wprowadzenie do codziennej pielęgnacji odpowiednich preparatów. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry to tzw. emolienty. Ich podstawowym celem jest odbudowa bariery naskórkowej. Emulsja na atopowe zapalenie skóry skutecznie oczyszcza, nawilża i pielęgnuję skórę, pomagając jej odbudować barierę hydrolipidową. 

W niektórych przypadkach wskazane jest wprowadzenie terapii przeciwświądowej, która redukuje uciążliwe dolegliwości, a tym samym rozdrapywanie zmian i ich wtórne nadkażanie. 

Bardzo istotne jest także unikanie alergenów, które zaostrzają objawy AZS.

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Pielęgnacja skóry atopowej to jeden z najważniejszych elementów leczenia. Najważniejsze jest regularne stosowanie emolientów, nawet kilka razy dziennie. Jeśli nie mamy pewności, czym smarować atopowe zapalenie skóry u dziecka, warto zasięgnąć porady dermatologa. Wybierając krem na atopowe zapalenie skóry, należy też sprawdzić, od jakiego wieku zalecane jest jego stosowanie. 

Oprócz wiedzy, jaki krem na AZS stosować, ważne jest również unikanie długich i gorących kąpieli, które przesuszają skórę i zwiększają jej reaktywność. 

Podsumowując, w pielęgnacji skóry atopowej warto postawić na produkty specjalistyczne, które są dedykowane osobom z AZS. Są one pozbawione substancji drażniących, zawierają naturalne składniki, które wspierają fizjologiczne procesy skóry i pomagają jej odzyskać równowagę.

Czym smarować atopowe zapalenie skóry, by łagodzić objawy?

Jaki krem na atopowe zapalenie skóry okaże się najlepszy? Wiele zależy od tego, na jakim etapie choroby jesteśmy oraz jakie są jej przyczyny. Wszystkim osobom z AZS poleca się stosowanie emolientów, które skutecznie nawilżają i chronią skórę przed podrażnieniami. Jednak w niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie maści sterydowych, które ograniczają powierzchnię zmian, łagodzą intensywny świąd i zapobiegają ich pogłębianiu się.

Niekiedy lekarz może zalecić także miejscowe stosowanie maści z antybiotykami, ale tylko wtedy, kiedy doszło do wtórnego nadkażenia danego miejsca.

Pytając, jaki krem na atopowe zapalenie skóry lub jaki krem na AZS, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni preparat albo sięgnąć po sprawdzone i uznane rozwiązania, polecane przez innych alergików. 

Co jeszcze można stosować na atopowe zapalenie skóry?

Co jeszcze, oprócz dedykowanych produktów i preparatów na atopowe skóry można stosować przy zaostrzeniu się choroby?

Z pewnością sprawdzają się kąpiele z dodatkiem olejków, które delikatnie natłuszczają skórę. Warto jednak pamiętać o tym, aby woda w kąpieli nie była za gorąca, najlepiej w temperaturze ciała. Dodatkowo sprawdzają się także preparaty zawierające mocznik, który wspomaga regenerację naskórka. 

Suplementy diety, zawierające takie witaminy jak B, D i E przyspieszają procesy regeneracyjne skóry i wzmacniają odporność. Niektórzy specjaliści polecają także terapie wspomagające, jak np. światłoterapię, która polega na naświetlaniu skóry lampami o określonej długości fali. 

Czy atopowe zapalenie skóry jest wyleczalne?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, na którą obecnie nie znamy lekarstwa, które umożliwiałoby całkowite ustąpienie tej choroby. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu można osiągnąć remisję i znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Najważniejsze znaczenie ma profilaktyka, ale także unikanie czynników wyzwalających oraz regularna pielęgnacja skóry, polegająca na nawilżaniu i natłuszczaniu.

Podsumowanie

topowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która wymaga kompleksowego podejścia. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, stosowaniu specjalistycznych produktów, takich jak krem na atopowe zapalenie skóry, oraz właściwej pielęgnacji skóry możliwe jest złagodzenie objawów i poprawa komfortu życia. Warto pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry, unikaniu czynników drażniących i konsultacjach ze specjalistami. Dzięki tym działaniom nawet osoby z cięższą postacią AZS mogą cieszyć się dłuższymi okresami remisji.

 

Bibliografia:

  • Atopic Dermatitis, Logan Kolb, Sarah J. Ferrer-Bruker w: StatPearls Publishing; styczeń 2024. Dostęp 20.11.2024 za Pubmed.
  • Atopic Dermatitis: Diagnosis and Treatment, Winfred Frazier, Namita Bhardwaj w: American Family Phicisian. Dostęp: 20.11.2024 za Pubmed.

 

Powrót

wypróbuj również

Pakiet Allergoff® Spray 400 ml + Allergoff Spray 100 ml + saszetka Allergoff Wash

Pakiet zawiera Allergoff® Spray 400 ml, Allergoff Spray 100 ml oraz saszetkę Allergoff Wash.
Kup teraz
Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja „travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych. Poprawia samopoczucie i komfort życia osób uczulonych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych. Poprawia samopoczucie i komfort życia osób uczulonych.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml KONCENTRAT DO TKANIN

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml KONCENTRAT DO TKANIN

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz