Zdjęcie przedstawiające dziecko z astmą

Astma oskrzelowa leczenie: na czym polega?

Astma oskrzelowa jest jedną z najpowszechniejszych chorób dróg oddechowych. Szacunkowo cierpi na nią 1,5% światowej populacji. Co trzecim astmatykiem jest dziecko. W Polsce z chorobą może się zmagać około 3 milionów ludzi. Niestety, pomimo bardzo rozwiniętej medycyny nadal nie istnieje w pełni skuteczna metoda leczenia astmy oskrzelowej. Jest to więc choroba na całe życie, choć zdarzają się przypadki samoistnego wyleczenia. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna układu oddechowego. Do jej najczęstszych przyczyn należą: infekcją wirusowe lub bakteryjne, uwarunkowania genetycznie, czynniki środowiskowe, a nawet silny stres. Choroba występuje również pod nazwą  dychawica.

W przebiegu astmy oskrzelowej obserwuje się znaczące ograniczenie wydolności dróg oddechowych pacjenta. Pisząc prościej: osoby chorujące na dychawicę mają poważne problemy z oddychaniem, zwłaszcza w czasie ataku astmy. Jak już wspomnieliśmy, choroba jest na ten moment nieuleczalna, ale można ją kontrolować.

Co ciekawe, zdiagnozowanie astmy u dziecka daje nadzieję na to, że pociecha z tej choroby „wyrośnie”. Statystycznie następuje to u co czwartego dziecka. Nie wiadomo dokładnie, od czego to zależy. Faktem jest natomiast, że teoretycznie wyleczona astma może nawrócić w najmniej spodziewanym momencie, nawet w wieku dorosłym czy podeszłym.

Objawy astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa jest chorobą, którą dość łatwo się diagnozuje – poradzi sobie z tym każdy pulmonolog czy nawet alergolog, o ile u pacjenta występują swoiste objawy. Zaliczamy do nich:

  • Świszczący oddech
  • Duszności
  • Przewlekły kaszel, który nie ma związku z sezonową infekcją
  • Ucisk w klatce piersiowej, zwłaszcza po wysiłku fizycznym
  • Obrzęk błony śluzowej

Bardzo charakterystyczne dla astmy oskrzelowej jest to, że pacjent doświadcza gwałtownych napadów duszności, podczas których ma duży problem z oddychaniem, wpada w panikę, nie może wyregulować oddechu. Pomaga dopiero podanie leków rozkurczowych.

Leczenie alergicznej astmy oskrzelowej

Leczenie tej choroby ma charakter wyłącznie objawowy, co oznacza, że konieczne jest najpierw ustalenie czynnika wywołującego napady (czyli alergenu), a następnie zalecenie pacjentowi, w jaki sposób powinien go unikać. Dodatkowo przepisuje się odpowiednio dobrany lek przeciwastmatyczny, który blokuje działanie alergenu i tym samym hamuje napady duszności.

Skuteczność takiej formy leczenia jest ściśle uzależniona od kilku czynników:

  • Momentu zdiagnozowania astmy – lepsze rokowania mają pacjenci, u których chorobę rozpoznano wcześnie, w młodym wieku.
  • Rodzaju czynnika alergizującego – jeśli napady astmy wywołuje więcej alergenów, przebieg leczenia objawowego się komplikuje, ponieważ trzeba po kolei wykluczać kolejne alergeny z otoczenia pacjenta (a to nie zawsze jest w 100% możliwe).
  • Higieny życia – pacjent musi rygorystycznie stosować się do zaleceń lekarza, absolutnie nie powinien palić tytoniu, wskazane jest unikanie sytuacji stresowych, co nierzadko oznacza nawet konieczność zmiany pracy czy szkoły.

Jeśli wszystkie te warunki zostały spełnione, pacjent ma duże szanse na normalne życie, bez napadów astmy lub z jedynie ich epizodami. Możliwe jest nawet uprawianie sportu. Kontrolowana astma nie ma również negatywnego wpływu na rozwój intelektualny dziecka. Trzeba także podkreślić, że astma nie jest chorobą zaraźliwą.

Najczęstsze czynniki alergizujące

Napady astmy może wywołać praktycznie dowolny alergen, w tym odzwierzęcy, roślinny, spożywczy etc. W ostatnich latach obserwujemy rosnącą liczbę astmatyków, u których bezpośrednią przyczyną choroby jest zanieczyszczone powietrze, czyli smog. To duży problem, ponieważ mamy ograniczone pole do działania w zakresie unikania trucizn zawartych w powietrzu, będących naturalną konsekwencją chociażby tzw. niskiej emisji. Astmatykom pozostaje więc stosowanie maseczek antysmogowych (wyłącznie po konsultacji z lekarzem) oraz zainwestowanie w domowy oczyszczacz powietrza, jak również unikanie wychodzenia na dwór w okresach znacznego przekroczenia poziomów zanieczyszczeń.

Jedną z najczęstszych przyczyn astmy oskrzelowej jest jednak nie to, z czym mamy kontakt na zewnątrz, ale to, co czai się w naszych domach, mieszkaniach, biurach i samochodach. Mowa o roztoczach kurzu domowego, a konkretnie ich odchodach, które są bardzo silnym alergenem. W przypadku, gdy czynnikiem wywołującym napady są właśnie roztocza (drobne pajęczaki żyjące w kurzu), zaleca się stosowanie środków z linii Allergoff home, które mają właściwości neutralizujące ten alergen w środowisku domowym.

Czynnikiem wywołującym astmę oskrzelową i często jej towarzyszącym jest również atopowe zapalenie skóry – to także choroba nieuleczalna, ale mogąca być w pełni kontrolowana. W tym celu zaleca się stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków z linii Allergoff, w tym kremu powlekająco barierowego do skóry, barierowej oliwki do kąpieli leczniczych oraz emulsji do kąpieli. Wszystkie te produkty mają status wyrobów medycznych.

Powrót