Roztocze to pajęczaki, z którym wszyscy musimy „dzielić” swoją prywatną przestrzeń. Niechcianych lokatorów oczywiście nie widać gołym okiem, jednak potrafią być wyjątkowo uciążliwi. Powód? Roztocz, a dokładnie jego odchody, to jeden z najsilniejszych alergenów. Z uczuleniem na kurz (tak się potocznie nazywa ten rodzaj alergii) zmaga się około 6 milionów Polaków. To może być także Twój problem! Jak sobie z tym poradzić? Podstawą jest sukcesywne likwidowanie alergenów i tym samym neutralizowanie pasożyta. Przygotowaliśmy zestaw najskuteczniejszych sposobów, po które możesz sięgnąć w każdej chwili.
Środki na alergeny roztoczy kurzu domowego
Spokojnie, to tylko tak groźnie brzmi. Użycie środków roztoczobójczych wcale nie wymaga zaproszenia do domu ekipy, która rozpyli w środku trujące chemikalia. Obecnie mamy do dyspozycji znacznie lepsze rozwiązania: przyjazne zarówno człowiekowi, jak i środowisku naturalnemu.
Najpopularniejszymi środkami roztoczobójczymi w Polsce są produkty z linii Allergoff. Cieszą się one dużym zaufaniem użytkowników, a niezależne badania jednoznacznie potwierdzają ich skuteczność.
Linia Allergoff obejmuje zarówno środek w sprayu, który można wykorzystać w celu zabezpieczenia materaca, zabawek czy tapicerowanych mebli przed pasożytami, jak i płyn do tkanin (znakomity sposób na pozbycie się roztoczy z pościeli czy ubrań wymagających prania w niskiej temperaturze) oraz specjalistyczne wyroby medyczne do skóry alergicznej i atopowej.
Środki Allergoff są w 100% bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt domowych. Ich zadaniem jest neutralizowanie alergenów kurzu domowego, Allergoff w sprayu zmniejsza ryzyko inhalacji alergenów roztoczy, zwierząt domowych czy pyłków roślin znajdujących się w domowym kurzu. Jest to zatem podstawowa broń w walce o poprawę jakości życia, zwłaszcza dla osób, które cierpią na ostrą postać alergii oraz dla dzieci, u których uczulenie na roztocze kurzu domowego może łatwo przerodzić się w astmę oskrzelową.
„Domowe” sposoby
Zlikwidowanie alergenów kurzu domowego, a przynajmniej znaczne ich ograniczenie, wymaga konsekwencji i bardzo odpowiedzialnego podejścia do kwestii higienicznych. Głównym miejscem bytowania roztoczy jest łóżko. Dlaczego? Ponieważ panują w nim idealne warunki do rozwoju pajęczaków. Jest ciepło, wilgotno, a ponadto użytkownicy co noc zostawiają w nim mnóstwo „pożywienia” w postaci martwego naskórka. Roztocze skrzętnie z tego korzystają.
Podstawowym „domowym” sposobem na zlikwidowanie roztoczy jest częste pranie pościeli, poduszek, kołdry oraz narzuty w wysokiej temperaturze – powyżej 60°C. Pościel należy zmieniać minimum co 10 dni, a najlepiej raz w tygodniu. Na co dzień warto również wietrzyć pościel i materac, po prostu otwierając szeroko okna (jest to szczególnie korzystne zimą, ponieważ niska temperatura wpływa na zmniejszenie populacji roztoczy).
Kolejnym krokiem do ograniczenia kolonii roztoczy w mieszkaniu jest pranie pluszowych zabawek, dywanów, zasłon i innych tkanin, na których zbiera się kurz. Jest to oczywiście bardzo problematyczne – trudno sobie przecież wyobrazić, aby ktokolwiek miał ochotę i czas na cotygodniowe pranie tak wielu rzeczy. Gdzieś przecież trzeba je jeszcze suszyć. To niewątpliwie stanowi duży problem.
W domu osoby uczulonej na kurz musi panować porządek. Dotyczy to szczególnie podłóg, mebli i innych miejsc, w których gromadzą się pasożyty. Jeśli jest to tylko możliwe, warto całkowicie zrezygnować z grubych dywanów na rzecz łatwych do odkurzenia i umycia paneli lub płytek. Ciężkie kotary lepiej będzie zastąpić roletami montowanymi na oknach lub roletami w kasecie umieszczonymi na zewnątrz.
Jeśli na alergię cierpi dziecko, wówczas koniecznie trzeba dbać o to, aby nie miało ono bezpośredniego kontaktu z roztoczami kurzu domowego. Należy rozważyć całkowite usunięcie pluszowych zabawek oraz zainwestowanie w pościel barierową wykonaną z syntetycznej tkaniny. Pamiętajmy, że uczulone dziecko jest znacznie bardziej narażone na zachorowanie na astmę oskrzelową, która jest chorobą nieuleczalną.
Należy również pamiętać o regularnym wymienianiu materaca do spania oraz poduszek. Aby wydłużyć okres ich użytkowania i tym samym nie narazić się na wysokie koszty, warto raz na pół roku zabezpieczać je środkiem Allergoff w sprayu. Z kolei kołdrę, poszewki, prześcieradło i narzutę radzimy namaczać w płynie Allergoff – szczególnie dotyczy to delikatnych tkanin, które nie mogą być prane w wysokiej temperaturze.
Na koniec pamiętajmy o częstym wietrzeniu mieszkania i odsłanianiu okien (promieniowanie UV zabija roztocze kurzu domowego). Po porannym przebudzeniu nie należy od razu ścielić łóżka: lepiej będzie najpierw przewietrzyć sypialnię.
Wspomniane domowe sposoby mogą oczywiście pomóc, ale na dłuższą metę są niestety bardzo uciążliwe. Dlatego rozsądniej będzie stosować specjalistyczne środki na alergeny roztoczy Allergoff, które na długi czas rozwiązują problem alergenów kurzu domowego, tym samym realnie poprawiając komfort życia alergika.