Najważniejszym badaniem pozwalającym potwierdzić lub wykluczyć uczulenie jest punktowy test skórny wykonany przez alergologa. Do testu używa się oczyszczonych wyciągów alergenów wziewnych, takich jak: alergeny roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt, alergeny grzybów i pyłków roślin. Wskazówką do wykonania testu jest wywiad lekarski pozwalający ustalić okoliczności występowania i nasilania objawów uczulenia. Chociaż uczulenie na kurz domowy ma charakter całoroczny to przesłanką diagnostyczną jest zaostrzenie choroby, częściej zdarzające się w jesienią i zimą (w sezonie ogrzewania mieszkań), a uwzględniając porę dnia częściej w nocy i rano. Ponadto pogorszenie samopoczucia może się zdarzać podczas sprzątania, opróżniania odkurzacza lub przebywania na strychu, w piwnicy lub w starym domu. Natomiast poprawa jest odczuwana po wietrzeniu mieszkania lub podczas przebywania poza domem.
Rozwiń ZwińObjawy chorobowe rozwijają się wskutek inhalacji alergenów przez osobę uczuloną. W ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem występuje wyciek wodnistej wydzieliny, upośledzenie drożności nosa (odczuwane uczucie zatkania nosa), świąd i kichanie. Istnieje także ryzyko rozwoju ostrego i przewlekłego zapalenia zatok. Nasilenie objawów jest zależne od cech indywidualnych alergika oraz od stężenia alergenów w mieszkaniu. W ciężkich przypadkach przewlekłego alergicznego nieżytu nosa mogą występować zaburzenia snu, ograniczenie codziennej aktywności fizycznej i trudności w skoncentrowaniu uwagi na nauce i pracy.
Rozwiń ZwińIstnieje ścisły związek pomiędzy obecnością alergenów w kurzu domowym a rozwojem uczulenia i występowaniem astmy oskrzelowej. Ekspozycja na wysokie stężenie alergenów roztoczy kurzu domowego prowadzi do wzrostu nadreaktywności oskrzeli, jest kojarzona z cięższym przebiegiem alergii, większym zużyciem leków, a nawet potrzebą hospitalizacji w przypadkach zaostrzeń choroby. Wykazano zależność pomiędzy ryzykiem wystąpienia objawów astmy a stężeniem alergenu głównego Dermatophagoides pteronyssinus (Der p1) w kurzu domowym - ryzyko jest podwojone z każdym podwojeniem stężenia Der p1 w zakresie stężeń od 0.7 do 50 mg na 1 gram kurzu. Działania polegające na obniżeniu poziomu alergenów związanych z domowym kurzem zostały uznane jako ważny element profilaktyki zdrowotnej. Potrzeba unikania kontaktu z alergenami na wszystkich etapach prewencji została przedstawiona przez specjalistów w wytycznych dokumentu ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma). Według nich, korzystne efekty unikania ekspozycji na alergeny kurzu domowego polegają na hamowaniu rozwoju uczuleń, łagodzeniu objawów chorobowych, ograniczeniu zużycia leków antyalergicznych, a przede wszystkim na poprawie jakości życia osób uczulonych.
Rozwiń ZwińOsoby uczulone na kurz chcąc ograniczyć kontakt z alergenami pozbywają się z domu dywanów, zasłon i innych przedmiotów gromadzących kurz. Tradycyjne, nawet codzienne sprzątanie – nie chroni alergików przed kontaktem z kurzem, do tego – podczas sprzątania – dochodzi do unoszenia się drobin kurzu w powietrzu, co tylko pogarsza samopoczucie.
Ważnym zaleceniem lekarskim dotyczącym profilaktyki jest unikanie kontaktu z alergenami. Wcześnie podjęte, skuteczne działania prewencyjne mogą przyczynić się do spadku liczby zachorowań na alergię, a jeśli już pojawią się objawy uczulenia to choroba może mieć złagodzoną postać.
Obniżenie stężenia alergenów w mieszkaniach do bezpiecznego poziomu może poprawić samopoczucie i znacznie poprawić jakość życia osób uczulonych na kurz domowy.
Typową cechą alergicznego nieżytu nosa jest całoroczne występowanie objawów uczulenia, w związku z ciągłą ekspozycją na alergeny domowe. W celu odróżnienia tego rodzaju alergii od zwykłego przeziębienia spowodowanego infekcją wirusową należy zwrócić uwagę na czas trwania dolegliwości. Wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa trwa zazwyczaj do 10 dni.
Tak, jak najbardziej. Obniżenie poziomu stężenia alergenów w miejscu przebywania dziecka może zahamować rozwój choroby alergicznej, co ma szczególne znaczenie w przypadku dziedziczenia po rodzicach cech atopii czyli skłonności do alergii.
Preparat wnika głęboko w opryskaną powierzchnię, dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii mikrokapsulacji polimerowej (Slow Release™ Technology), która zapewnia stopniowe i kontrolowane uwalnianie zawartości kapsułek. Osłonki kapsułek powoli i w sposób kontrolowany uwalniają substancje aktywne.
Cząsteczki uczulające są mniejsze niż oczka filtrów tradycyjnych odkurzaczy i są rozpylane w powietrze podczas odkurzania. Działanie Allergoff® powoduje scalanie drobinek kurzu w większe, nielotne cząstki, co umożliwia ich odkurzenie. Bardzo ważne jest by odkurzanie rozpocząć 3 dni po wykonaniu oprysku preparatem, by umożliwić wniknięcie preparatu w chronioną powierzchnię.
Allergoff® spray jest preparatem bezpiecznym – został przebadany w testach toksykologicznych i uzyskał pozytywną ocenę kliniczną.
Tak. Tkaniny używane jako legowiska dla zwierząt mogą także stanowić niebezpieczne dla ludzi źródło alergenów wziewnych. Ponadto coraz częściej zdarza się, że psy i koty również cierpią z powodu uczulenia. W związku z tym stosowanie preparatu Allergoff jest w pełni uzasadnione.