Łuszczyca to bez wątpienia jedna z najbardziej tajemniczych chorób dermatologicznych. Nie wiadomo ze 100% pewnością, co ją właściwie wywołuje. Tym samym nie istnieje żadna metoda leczenia dająca gwarancję trwałego pożegnania choroby. Z łuszczycą można jednak walczyć, co wymaga stosowania się do zaleceń lekarza i pieczołowitej dbałości o skórę. Osoby zmagające się z tą przypadłością powinny stosować specjalistyczne kosmetyki na łuszczycę. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie wybierać, by zwiększyć efektywność terapii.
Choroba autoimmunologiczna?
Łuszczyca to choroba niezakaźna, o przewlekłym przebiegu i nieuleczalna. Od wielu lat trwają badania nad rozpoznaniem głównej przyczyny jej występowania. Większość środowiska lekarskiego wskazuje na czynniki autoimmunologiczne. Hipoteza zakłada, że ludzki organizm – z niewiadomych przyczyn – niszczy zdrowe tkanki, czego efektem jest charakterystyczne łuszczenie się skóry, powstawanie podrażnień i uporczywy świąd.
Warto wiedzieć
Łuszczyca jest chorobą dziedziczną, bardzo często występuje w jednej rodzinie. Nie można się nią natomiast zarazić, np. poprzez kontakt z osobą chorą.
Ponieważ nie znamy dokładnej przyczyny choroby, nie ma żadnego lekarstwa, które mogłoby ją pokonać. Mało tego: łuszczyca ma charakter nawrotowy, co oznacza, że po latach uśpienia może ponownie zaatakować.
Wśród czynników ryzyka choroby wymienia się głównie:
- Dermatozy zapalne, jak półpasiec czy łojotokowe zapalenie skóry;
- Czynniki hormonalne (menopauza, ciąża, okres dojrzewania);
- Infekcje skórne;
- Uszkodzenia powłoki skórnej (poparzenia, skaleczenia, tatuowanie);
- Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu;
- Zaburzenia metaboliczne;
- Zła dieta;
- Nerwica, stres;
- Przyjmowanie niektórych leków (beta-blokery, leki przeciwmalaryczne, kortykosteroidy);
Są to czynniki nie tylko wywołujące chorobę, ale także zaostrzające jej przebieg.
Terapia łuszczycy
U większości pacjentów dobre efekty przynosi terapia objawowa, polegająca na stosowaniu specjalistycznych środków kosmetycznych oraz miejscowym naświetlaniu. W cięższych przypadkach stosuje się leki doustne oraz mechaniczne usuwanie łuski wraz z nakładaniem maści sterydowych.
Leczenie, póki co, skupia się wyłącznie na łagodzeniu objawów choroby, co jest niezbędne, aby pacjent mógł cieszyć się względnym komfortem życia. Niestety, osoby chorujące na łuszczycę wciąż zmagają się ze społecznym ostracyzmem i niezrozumieniem. Panuje powszechne przekonanie, że choroba jest efektem niedostatecznej higieny i że można się nią zarazić, co oczywiście nie jest prawdą.
Trudno się zatem dziwić, że pacjenci z silną łuszczycą bardzo często unikają spotkań towarzyskich, nie chodzą na basen czy na plażę, szczelnie zakrywają miejsca zajęte nieestetycznymi zmianami. Coraz częściej obserwuje się, że łuszczyca wywołuje poważne schorzenia natury psychicznej, w tym depresję.
Kosmetyki na łuszczycę: czy warto je stosować?
Zdecydowanie tak! Mamy tutaj jednak na myśli wyłącznie specjalistyczne kosmetyki na łuszczycę, o statusie wyrobów medycznych. Ich zadaniem jest przede wszystkim wspieranie naturalnych procesów odbudowy skóry, przywrócenie prawidłowej mikroflory bakteryjnej oraz łagodzenie najbardziej uporczywych objawów, jak świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
Również z myślą o osobach chorujących na łuszczycę powstała seria preparatów Allergoff Atopy. Obejmuje ona produkty do codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej różnymi dermatozami, w tym atopią, łuszczycą oraz łojotokowym zapaleniem skóry.
Pierwszym kosmetykiem, a zasadniczo wyrobem medycznym na łuszczycę, którego nie powinno zabraknąć w domu osoby dotkniętej tą chorobą, jest powlekająco barierowy krem do ciała Allergoff Atopy. Ten wyrób medyczny jest w pełni bezpieczny dla skóry i naturalny. Nie zawiera parabenów, parafiny, barwników i substancji zapachowych. W jego składzie znajdziemy natomiast bezcenne kwasy omega, prebiotyki i mocznik. Fundamentem kosmetyku jest kompleks Defensil PLUS zawierający olej z nasion czarnej porzeczki, wyciąg z kardiospermum zielonego oraz koncentrat oleju słonecznikowego.
Osoby chorujące na łuszczycę często obserwują zaostrzenie objawów bezpośrednio po kąpieli. Jest to spowodowane gwałtownym wysuszeniem skóry oraz kontaktem z detergentami. Dlatego zalecane jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków do kąpieli. Mamy tutaj dwie propozycje.
Barierowa oliwka do kąpieli leczniczych Allergoff Atopy jest bardzo delikatna dla skóry, tworzy na niej barierę ochronną i zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody. Olej z ogórecznika i olej lniany łagodzą podrażnienia i niwelują zaczerwienienie oraz świąd. Bardzo korzystnym efektem jest również odbudowa naturalnej warstwy lipidowej oraz mikroflory bakteryjnej, co zapobiega powstawaniu trudno gojących się ran.
Uzupełnieniem domowej kosmetyczki osoby chorującej na łuszczycę jest barierowa emulsja do kąpieli leczniczych Allergoff Atopy. Można ją stosować do codziennych kąpieli. Podstawowym zadaniem emulsji jest tworzenie na skórze niewidocznego filmu, który chroni przed utratą wody oraz kontaktem z czynnikami drażniącymi. Zawarte w kosmetyku naturalne oleje łagodzą pieczenie, swędzenie oraz nawilżają skórę, przyspieszając proces jej odbudowy.
Stosowanie specjalistycznych kosmetyków na łuszczycę Allergoff Atopy to znakomity sposób wsparcia codziennej terapii, również u małych dzieci.