Alergia na kurz to jedno z najbardziej rozpowszechnionych uczuleń. Jej objawy są bardzo typowe, ale można je dość łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Jest to jeden z powodów, dla których osoby nietolerujące roztoczy nie zgłaszają się do lekarza i cierpią katusze we własnym domu. W tym artykule wymieniamy wszystkie objawy alergii na kurz, co pozwoli Ci rzetelnie ocenić, czy przypadkiem nie znajdujesz się w gronie kilku milionów Polaków uczulonych na odchody roztoczy.
„Złota szóstka” objawów alergii na kurz
Użyliśmy tego sformułowania, ponieważ istnieje dokładnie sześć objawów, które niezawodnie wskazują na podejrzenie alergii na roztocza kurzu domowego. Jeśli pacjent zgłosi je podczas wizyty u alergologa, będzie to podstawą do zlecenia dalszej diagnostyki, w tym testów skórnych oraz badań krwi na obecność przeciwciał IgE.
Przejdźmy do rzeczy i wymieńmy te objawy:
- Nieżyt nosa– mamy tutaj myśli regularnie nawracający katar, który nie ma związku z infekcją i występuje tylko w konkretnych sytuacjach i porach dnia.
- Uporczywe kichanie– podobnie jak w przypadku nieżytu nosa, nie jest ono spowodowane infekcją i ma charakter napadowy (trudno się przed nim powstrzymać, następuje wiele kichnięć w krótkich odstępach czasowych).
- Wodnisty katar– czyli taki, który jest charakterystyczny dla infekcji wirusowej, ale ma bardziej przezroczystą barwę. Można to obrazowo opisać jako „lanie się z nosa”.
- Łzawienie oczu– u osoby, która nie choruje na zapalenie spojówek, jest to właśnie bardzo charakterystyczny objaw alergii na kurz. Łzawieniu towarzyszy zaczerwienienie oczu. Nie wywołuje go żaden oczywisty czynnik, np. chlorowana woda.
- Swędzenie w nosie– jeśli przebywając w pomieszczeniu masz irytujące uczucie świądu w nozdrzach, bez przerwy pocierasz nos, to może to wskazywać właśnie na uczulenie na roztocza kurzu domowego.
- Duszności – są bardzo niepokojące i nie wolno ich bagatelizować. Może im towarzyszyć efekt świszczącego oddechu. Duszności ustępują na świeżym powietrzu.
Każdy z tych objawów, a szczególnie ich nagromadzenie, powinien Cię skłonić do skonsultowania się z lekarzem alergologiem. Pamiętaj bowiem, że lekceważenie sygnałów wysyłanych przez organizm może się skończyć wystąpieniem objawów przewlekłych, które są znacznie bardziej dokuczliwe. Mówimy wówczas o:
- Chronicznym zmęczeniu– może być efektem bezdechu sennego i generalnie bardzo niskiej jakości snu (spowodowanej np. uporczywym, budzącym kaszlem).
- Osłabieniu odporności– niedobory snu powodują, że organizm jest bardziej podatny na łapanie infekcji.
- Przewlekłych bólach głowy– są spowodowane niedoborami tlenu w mózgu, ale też zmęczeniem i towarzyszącym mu stresem.
Jeśli i te objawy nie skłonią Cię do wizyty u lekarza, to musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami dla organizmu. Nieleczona alergia na kurz prowadzi m.in. do astmy oskrzelowej oraz atopowego zapalenia skóry. Warto też wiedzieć, że rzadszym, ale również spotykanym objawem uczulenia na roztocza są nieprzyjemne zmiany skórne (suchość, podrażnienia, świerzb, pokrzywka).
Ważne są także okoliczności
Nie da się ukryć, że wymienione objawy mogą wskazywać na różne rodzaje alergii. Aby ostatecznie pozbyć się wątpliwości należy także przyjrzeć się temu, w jakich okolicznościach nasilają się te problemy.
Charakterystyczne dla uczulenia na kurz jest to, że objawy są najbardziej dokuczliwe rano, tuż po przebudzeniu. Dlaczego? Ponieważ najwięcej roztoczy (nawet kilka milionów!) bytuje na materacu łóżka i w pościeli. Jeśli więc codziennie o poranku doskwiera Ci kaszel, katar i łzawienie oczu, to z dużym prawdopodobieństwem winę można zrzucić właśnie na odchody roztoczy.
Objawy alergii na kurz nasilają się też podczas sprzątania. Jeśli odkurzając meble i dywany, zdejmując firany czy ścieląc łóżko natychmiast pojawia się u Ciebie swędzenie nosa, a następnie zaczynasz kichać, to taki trop prowadzi prosto do roztoczy kurzu domowego.
Typowe dla alergii na kurz jest również to, że objawy ustępują niemal natychmiast po wyjściu na świeże powietrze. Tym samym można wykluczyć uczulenie na pyłki roślin. Dodatkowo aktywność alergenu wzrasta w sezonie jesienno-zimowym, gdy w domu panuje wyższa temperatura i wilgotność, a ogrzane powietrze sprzyja osiadaniu większej ilości kurzu na podłogach czy meblach.
Podejrzewasz u siebie uczulenie na kurz? Zacznij działać!
Nie licz na to, że alergia „sama przejdzie”. Jeśli zauważasz wymienione przez nas objawy, które pojawiają się w typowych dla tego uczulenia okolicznościach, to nie ma na co czekać: czas najwyższy zgłosić się do alergologa.
Pamiętaj przy tym, że skuteczna walka z alergią na kurz jest ściśle uzależniona od ograniczenia kontaktu z alergenem, czyli odchodami roztoczy. Aby było to możliwe w warunkach domowych, zacznij stosować specjalistyczne środki obniżające stężenie alergenów kurzu domowego. Produkty Allergoff tworzą skuteczną barierę dla pajęczaków i doskonale chronią Ciebie i Twoją rodzinę przed roztoczami.
Szczególnie praktyczny jest Allergoff w sprayu, którym wystarczy spryskać np. materac czy sofę, aby zapewnić sobie spokój nawet na 6 miesięcy. Jeśli natomiast masz objawy skórne uczulenia na kurz, zastosuj linię specjalistycznych wyrobów medycznych Allergoff atopy, stworzonych specjalnie do pielęgnacji skóry atopowej.