Alergia podczas ciąży

Alergia w ciąży: jak bezpiecznie łagodzić objawy?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W organizmie zachodzi wiele zmian. Mogą pojawiać się nowe dolegliwości lub nasilać te, które były obecne już wcześniej. Jedną z takich dolegliwości jest uczulenie. Alergia w ciąży to kwestia, która u wielu przyszłych mam budzi duży niepokój. Nie wszystkie preparaty mogą być stosowane w tym czasie z uwagi na potencjalny negatywny wpływ na rozwijający się płód. Jak więc radzić sobie z objawami?


Nagła alergia w ciąży: przyczyny

Uczulenie w ciąży może pojawić się niespodziewanie, nawet u kobiet, które nie były wcześniej alergiczkami. Wiąże się to między innymi ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. W okresie ciąży może zwiększać się wrażliwość układu immunologicznego i podatność na działanie alergenów. Za sprawą hormonów zmienia się również unaczynienie błon śluzowych, co może sprzyjać pojawieniu się lub nasileniu objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Katar sienny jest częstą dolegliwością, podobnie jak zapalenie spojówek.
Trudno przewidzieć, jaki będzie przebieg dolegliwości u danej osoby. Część ciężarnych zgłasza, że ich objawy uległy znacznemu nasileniu. Inne z kolei twierdzą, że złagodniały lub w ogóle się nie zmieniły. To kwestia bardzo indywidualna. Pewne jest jednak jedno – nagła alergia w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Przyszłe mamy, które zmagają się z uciążliwymi symptomami, często zastanawiają się, czy alergia w ciąży szkodzi dziecku. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od rodzaju alergii, stopnia jej intensywności i podejmowanego leczenia. W większości przypadków uczulenie jest niegroźne dla dziecka, a jedynie nieprzyjemne dla matki. Nie oznacza to jednak, że objawy można zignorować.
Niewłaściwe stosowanie leków lub brak konsultacji lekarskiej zwiększają ryzyko powikłań. Szczególnej uwagi wymaga astma, której zaostrzenia mogą prowadzić nawet do poronienia. Dlatego zawsze zaleca się dokładną diagnostykę i regularne monitorowanie stanu zarówno kobiety, jak i płodu.

Testy alergiczne a ciąża

Podstawą diagnostyki alergii są specjalne testy, które pomagają określić, co dokładnie prowokuje organizm do tak silnej reakcji. Badania te pozwalają stwierdzić, czy winne są pyłki, sierść zwierząt, pleśnie czy inne substancje. Warto wiedzieć, że w okresie ciąży metody diagnostyczne są nieco ograniczone ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia kobiety oraz jej dziecka. Nie zaleca się wykonywania testów skórnych oraz prób prowokacyjnych.
Jak więc zdiagnozować uczulenie w ciąży? Lekarz może to zrobić na podstawie wywiadu oraz obserwacji pacjentki. Może również zarekomendować wykonanie testów alergicznych z krwi. Takie badanie nie stanowi zagrożenia. Po zebraniu niezbędnych informacji specjalista decyduje o tym, jakie leczenie może zostać wdrożone.

Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

Ciąża nie zawsze jest łatwym czasem. Nasilająca się alergia dodatkowo utrudnia funkcjonowanie i odbiera komfort. Nic więc dziwnego, że alergiczki szukają sposobów na złagodzenie objawów i zastanawiają się, co na alergię w ciąży mogą stosować. Wiele zależy od tego, jakie objawy towarzyszą uczuleniu. W przypadku kataru i zatkanego nosa pomocne może okazać się płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej.
Bezpieczne będzie również wzmożone dbanie o higienę. Dokładny prysznic po powrocie z zewnątrz pozwoli mechanicznie pozbyć się pyłków i innych drobin, które osiadły na skórze oraz włosach. Ubrania warto prać częściej niż zazwyczaj. Dodatkowym wsparciem mogą być środki, takie jak Allergoff Spray czy Allergoff Wash, które ułatwiają usuwanie alergenów.

Czy można brać leki antyhistaminowe w ciąży?

Alergia w ciąży bywa dużym problemem, szczególnie gdy nie da się wyeliminować kontaktu z alergenem. Czy w takiej sytuacji można przyjąć leki przeciwalergiczne? To kolejne pytanie, na które odpowiedź brzmi „to zależy”. Wytyczne FDA, czyli Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, mówią, że niektóre spośród leków antyhistaminowych II generacji można stosować w czasie ciąży. Do substancji uznawanych za bezpieczne należą m.in. cetyryzyna i loratadyna. Nie należy jednak przyjmować ich na własną rękę. Konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Czy w ciąży można pić wapno na uczulenie? Nie ma ku temu przeciwwskazań. Warto przy tym zaznaczyć, że nie spowoduje to znaczącej poprawy. Najnowsze badania naukowe nie potwierdzają skuteczności wapnia w kontekście leczenia alergii. Suplementacja tego pierwiastka jest zalecana w przypadku stwierdzenia jego niedoboru.

Co warto stosować na alergię w ciąży?

W leczeniu alergii u ciężarnych najważniejsze jest znalezienie metod, które będą skuteczne i bezpieczne. Stosowanie leków antyhistaminowych jest zalecane dopiero po wyczerpaniu innych rozwiązań. W pierwszej kolejności warto spróbować możliwie najbardziej ograniczyć kontakt z alergenami. Alergia na pyłki w ciąży może być złagodzona przez częstsze prysznice, regularne opłukiwanie twarzy czy noszenie maseczki ochronnej podczas wychodzenia na zewnątrz.
W przypadku gdy alergia objawia się na skórze, można sięgnąć po preparaty nawilżające i natłuszczające. Emolienty tworzą na powierzchni naskórka warstwę ochronną i wyciszają podrażnienia. Wzmacniają też warstwę hydrolipidową, która naturalnie zabezpiecza skórę.

Domowe sposoby na alergię w ciąży

Domowe metody na walkę z alergią obejmują przede wszystkim zmiany w stylu życia i diecie. Nawilżanie pomieszczeń, utrzymywanie czystości czy stosowanie oczyszczaczy powietrza mogą zmniejszyć nasilenie problemu, takie jak alergia wziewna w ciąży. Nawodnienie organizmu i zdrowe posiłki mają duże znaczenie nawet wtedy, gdy uczulenie nie ma związku z pokarmami. Odżywiony organizm lepiej radzi sobie z drażniącymi czynnikami.
Alergia w czasie ciąży zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Ważne jest znalezienie przyczyny dolegliwości i dobranie terapii, która pomoże przyszłej mamie przetrwać trudny czas.

Bibliografia:

Powrót

wypróbuj również

Pakiet Allergoff® Spray 400 ml + Allergoff Spray 100 ml + saszetka Allergoff Wash

Pakiet zawiera Allergoff® Spray 400 ml, Allergoff Spray 100 ml oraz saszetkę Allergoff Wash.
Kup teraz
Allergoff spray 100ml

ALLERGOFF® SPRAY

100 ml wersja “travel”

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych. Poprawia samopoczucie i komfort życia osób uczulonych.
Kup teraz
Allergoff spray 400ml

NEUTRALIZATOR ALERGENÓW KURZU DOMOWEGO

400 ml SPRAY

Allergoff® Spray usuwa alergeny kurzu domowego, m.in. roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, zwierząt domowych i grzybów pleśniowych. Poprawia samopoczucie i komfort życia osób uczulonych.
Kup teraz Kup w aptece

ALLERGOFF® WASH

20 ml KONCENTRAT DO TKANIN

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff wash 6x20ml

ALLERGOFF® WASH

6×20 ml KONCENTRAT DO TKANIN

Allergoff® Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) z tkanin, a także, działając fizycznie, wspomaga usuwanie pasożytów (m.in.: pchły, kleszcze, wszy, pluskwy domowe) w temperaturze poniżej 60°C.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Emulsja do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA EMULSJA DO KĄPIELI LECZNICZYCH

250 ml

Wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

75 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz Kup w aptece
Allergoff Barierowa Oliwka do kąpieli leczniczych - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® BARIEROWA OLIWKA
DO KĄPIELI LECZNICZYCH

200 ml

Zawartość naturalnych olejów silnie zmiękcza naskórek, wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry.
Kup teraz Kup w aptece
Pakiet Allergoff Atopy - zdjęcie produktu

PAKIET Allergoff® Atopy

KROK 1-2-3

Zestaw produktów z linii Allergoff® Atopy, na który składają się: barierowa emulsja oraz barierowa oliwka do kąpieli leczniczych, jak również powlekająco barierowy krem do ciała.
Kup teraz
Allergoff powlekająco barierowy krem do ciała - zdjęcie produktu

ALLERGOFF® POWLEKAJĄCO
BARIEROWY KREM DO CIAŁA

250 ml

Wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, intensywnie nawilża i natłuszcza skórę nie powodując uczucia jej lepkości i obciążenia.
Kup teraz