Egzema i łuszczyca to powszechnie występujące choroby skóry, które często bywają ze sobą mylone. Obie mogą powodować zaczerwienienie, świąd i łuszczenie się naskórka, jednak ich przyczyny, dokładny przebieg i metody leczenia są odmienne. Właściwe rozpoznanie jest ważne dla efektywnego leczenia i poprawy komfortu oraz jakości życia pacjenta.
Czy egzema to łuszczyca?
Nie. Choć obie mają charakter przewlekły i objawiają się w uciążliwy sposób, są odmiennymi schorzeniami. Co to łuszczyca? To choroba autoimmunologiczna i ogólnoustrojowa. Natomiast egzema oznacza zbiór chorób dermatologicznych, które najczęściej mają podłoże alergiczne i wynikają z nadmiernej reaktywności układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne. Najczęściej występującym rodzajem egzemy jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry.
Obie choroby mogą znacząco obniżać jakość życia i prowadzić do konsekwencji fizycznych oraz psychicznych. Zmiany powodują dyskomfort, a brak społecznego zrozumienia dla omawianych chorób nierzadko skutkuje stygmatyzacją. Określenie, jaka dermatoza występuje u danego pacjenta, ma znaczenie w kontekście leczenia.
Łuszczyca, atopowe zapalenie skóry: różnice
Łuszczyca a AZS – najważniejsze różnice wiążą się z etologią, czyli przyczyną, choroby i specyfiką występujących zmian skórnych. W przebiegu łuszczycy można zaobserwować czerwone wyraźnie odgraniczone plamy pokryte srebrzystymi łuskami. Najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Z kolei AZS objawia się przede wszystkim suchością i stanem zapalnym, zmianom towarzyszy silny świąd. Swędzenie może towarzyszyć także łuszczycy, jednak jest to rzadsze zjawisko. Wiele osób radzi sobie z tym objawem, stosując specjalne kosmetyki, takie jak emulsja na atopowe zapalenie skóry.
AZS częściej rozwija się u dzieci. W 85% przypadków pojawia się przed 5. rokiem życia. Nierzadko ustępuje z wiekiem. Łuszczyca także może wystąpić u maluchów, jednak zazwyczaj zmagają się z nią dorośli.
Przyczyny AZS i łuszczycy
Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca mają różne podłoża. AZS często pojawia się u osób zmagających się z innymi chorobami alergicznymi, takimi jak astma czy katar sienny. Rozwój choroby wiąże się z osłabioną barierą skórną i nadwrażliwością na alergeny. Z kolei łuszczyca ma charakter autoimmunologiczny – organizm atakuje własne komórki skóry, powodując powstawanie specyficznych blaszek łuszczycowych.
Czynniki ryzyka w obu chorobach są dość podobne. Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry pod tym względem nie różnią się znacząco. W obu przypadkach duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, stres, dieta oraz schorzenia współistniejące. W przypadku AZS dodatkowym wyzwalaczem bywają alergeny pokarmowe i środowiskowe. W łuszczycy czynnikiem zaostrzającym mogą być niektóre leki.
Egzema a łuszczyca: jakie są objawy?
Dolegliwości skórne, jakie powodują łuszczyca czy AZS, na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie. Dokładniejsza analiza zmian pozwala na dostrzeżenie różnic. W łuszczycy plamy mają wyraźne krawędzie i są pokryte charakterystycznymi łuskami o jasnym zabarwieniu. Skóra w tych miejscach może pękać, a nawet krwawić. Układ zmian jest symetryczny.
W przypadku AZS dominującymi dolegliwościami są świąd, suchość i stan zapalny. Skóra jest cienka i bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień. Intensywne drapanie może powodować powstawanie strupów, nadżerek i nadkażeń bakteryjnych.
Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca: leczenie
Jakiej terapii wymaga łuszczyca, atopowe zapalenie skóry? Różnice w leczeniu są znaczące. W AZS bardzo ważne jest regularne i wzmożone nawilżanie naskórka przy użyciu hipoalergicznych preparatów. Należy także unikać alergenów i, jeśli zachodzi taka potrzeba, stosować miejscowe leki przeciwzapalne.
W łuszczycy konieczne jest zatrzymanie nadmiernego namnażania komórek skóry i doprowadzenie do stanu remisji choroby. W tym celu stosuje się środki złuszczające, fototerapię i leki doustne. Dodatkową pomocą może być oliwka na łuszczycę, która łagodzi podrażnienia i zmniejsza uczucie napięcia.
AZS a łuszczyca różnią się pod wieloma względami, jednak w obu przypadkach chorzy mogą mieć nadzieję na coraz lepsze leczenie w przyszłości. Naukowcy pracują nad doskonaleniem terapii biologicznych, a uzyskiwane przez nich wyniki są obiecujące.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/aktualnosci/163159,luszczyca-podstepna-choroba-ciala-i-duszy-co-warto-o-niej-wiedziec
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/601/original/36-45.pdf
- https://podyplomie.pl/dermatologia/16672%2Cdiagnostyka-roznicowa-atopowego-zapalenia-skory
- https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/leczenie-systemowe-luszczycy-pospolitej